28 ontwierp een derde plan yan aanval. Dit plan was stou ter stemde meer overeen met den geest der omwente- lingsgezinden en was ook vruchtbaarder en beslissender in de gevolgen, indien het gelukt ware. Zijn ontwerp wasdat, terwijl de Generaals Miranda Valence Dom- jPiERRE en anderen de Maas zouden afgaan, Maastricht en Henloo bemagtigen en vervolgens op Njmegen aan rukken hij met een gedeelte zijner magt, tusschen Breda en Bergen-op-Zoomheimelijk zoude doordringen zich naar den Moerdjk en de Zivaluwe begeven aldaar zich meester maken jvan de voorhanden zijnde vaartuigen, en daarmede oversteken naar het eiland van Dordrecht alwaar hij een honderdtal vaartuigen in beslag zoude ne men om zijne geheele magt over te zetten naar het Strijen Sasten einde van daar met snelle marschen, over Botterdam, Delft's Dageen.Haarlem op Mmsterdam aan te rukken. Gelukte dit plan dan viel hij Holland in het hart aan, aan eene zijde alwaar men geen grooten wederstand te wachten had, en kon hij, meester van Amsterdam zijnde de hollandsche troepen in den rug nemenen verder zich met de over Njmegen en Utrecht aanrukkende troepen in gemeenschap stellen. Aldus was lipt plan dat Dühouriez zocht te volvoerendoch de uitkomst beantwoordde niet aan zijne verwachting. Den 16 en 17 Februarij rukten de Franschen over de Noord-Brabandsche grenzen. De Gen. Dumotjriez vaar digde proclamation uit, waarin hij den Bataven vrijheid en geluk aanbooden alleen oorlog verkondigde aan den Stadhouder.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 58