29 Zijn leger bestond ongeveer uit niet meer dan 14000 man; de infanterie was zamengesteld uit slechts twee bataillons oude troepen 3 bataillons die den veldtogt van Vlaanderen hadden bijgewoond, 3 bataillons Bataven (nagenoeg 1100 man) en ongeveer 1000 Vlamingen uit Gent en Brugge. Het grootste gedeelte bestond uit jonge soldaten waarvan de meesten den ouderdom van 16 jaren nog niet bereikt hadden. De kavallerie was insgelijks over het algemeen slecht bereden. De artillerie bestond uit 4 twaalfponders 8 achtponders, 4 mortieren van 10 duimen, 20 kleinere mortiertjes en 4 houwitsers. Dit leger werd verdeeld in 4 gedeelteneene voorhoede onder bevel van den generaal Berneron moest aan de rivier de Mark post vattentusschen Zepenbergen en den Oudenbosch en een detachement van 800 manonder het bevel van den kolonel Daenüels naar de Moerdijk de Zivaluwe en de Roode Vaart zenden om aldaar al de voor handen zijnde vaartuigen in beslag te nemen vervolgens over de Mark eene brug slaan om met den kol. Daen- dels eene vrije gemeenschap te houden en hem tegen alle uitvallen uit de omgelegene vestingen te dekken. De regter vleugel, onder bevel van den generaal d'Ar^on, ontving bevel om Breda in te sluiten terwijl de kolonel IiE CLER.C tegen Bergen-op-Zoom en Steenbergen zoude op trekken. De achterhoedeonder bevel van den kolonel Tilet was zamengesteld uit 1 bat. Nationale garde 1 bat. Ba taven twee honderd Vlamingenen ongeveer twee hon derd man kavallerie. Toen de generaal Dumouriez den

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 59