30 22"envernam cfat cfe voorhoede de JMarh nog niet over getrokken was en dat door de waakzaamheid van Prins Willem Vdie last gegeven had om al de vaartuigen in de streken die met eenen inval bedreigd werdenLui ten het hereik des vijands te krengengeen genoegzaam aantal schepen voorhanden warenrukte hij met de ach terhoede voort tot Zevenbergen verzamelde eenige vaartui gen die hij tusschen Zevenbergen en den Cudenbosch vond, en preste alle timmerlieden en schippers om deze vaar tuigen tot den overtogt gereed te maken. Het lag niet in het plan van den generaal Dumoubiez om eenige vesting regelmatig te belegerenzulks kwam niet overeen met het doel zijner onderneming; doch toen de gereed making der gevondene vaartuigen eenigen tijd vereischteen daar hij rekende op de zwakheid der garnizoenen en der op perbevelhebbers in de vestingen, gaf hij bevel aan den ge neraal d'Arcos om Breda aan te vallenen aan den luit.-kol. LE Cl.EIlc om Steenbergen en Bergen-op-Zoom in te sluiten, terwijl hij door zijne voorhoede de Blundert en de Vf^illemstad liet aanvallen. Hierdoor hoopte hij ten minste eene dezer vestingen te bedwingenwaardoor zijne wapenen grooten roem zouden verwervenen hij zich voorzien konde van geschut en munitiën waaraan hij grootendeels gebrek had. Helaas! hij werd in deze zijne verwachting niet te leur gesteld. Den 23. Febr. des morgens werd de vesting Breda door een' hoofd-officier vergezeld van een trompetter, uit naam der Ffansclien opgeeischtop het weigerend antwoord open den deze hun vuur uit acht vuurmonden, nabij den Te-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 60