41 voor Maastrichtwelke vesting zich Japper bleef verde digen. De bezitneming van V^enloo was evenmin ge luktdoordien de Pruissen den generaal Champmorin voor gekomen waren en deze vesting reeds den 11. Febr. be zet hadden. Deze mislukking hinderde den generaal Du- MOtmiEZ zeer. In zijn vroeger schrijven aan den generaal Miranda zeide hij reedsOnze gansche veldtogt is ver loren en wij zullen de Nederlanden even zoo spoedig moe ten verlaten als wij dezelve veroverd hebben indien Ven- loo en Maastricht niet in onze handen vallen." De generaal Valence had Luik nog niet verlaten en tusschen de onder scheidene generaals bestond eene slechte verstandhouding. Deze verwarring en oneenigheden tusschen de verschil lende Chefs aan den Prins van Coburg bekend zijnde verzamelde deze zijn leger, en trok den 1. Maart met het zelve de Roer over en verdreef de Franschen zoowel aan de zijde van Duren als uit den omtrek van Gulik tot voorbij Mldenhovenmet groot verlies aan manschap en geschut. Den 4. braken de Franschen het beleg van Maastricht open werden dienzelfden dag door de Keizerlijken bij Ton geren met aanmerkelijk verlies geslagen. Den 5. viel Roer mond in handen der verbondenen. De Franschen zetleden hunne terugtogt met groote verwarring tot Leuven voort, waardoor den Keizerlijken ook Luik in handen viel. Ook de generaal Champmorin verliet Sterensiveerd en het fort St. Michielen trok terug op Diest. De verslagenheid der Franschen was zoo grootdat de Nationale conventie be sloot den generaal Dumouriez terug roepen cn hem aan het hoofd des legers te plaatsen. Op den 8. Maart des

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 71