49 7. Hij vergenoegde zich echter met met den naam alleen maar toonde met der daaddat hij die achting dat ver trouwen waardig was. Hij leerde de wederzijdsche be hoeften der volken kennen om ten gevolge daarvan zegen en welvaart te verspreidenen bij was hetdie voor de Maatschappij handelkantoren in vele voorname plaatsen van het Oosten vestigde of herstelde. In MokkaPer- zie Suratte Choromandel./IrahajlSiam Cambodia Sumatra Jara Borneo en de Moluksche eilanden knoopte hij betrekkingen aan die voor den handel voordeelig werkten. Hij was het die toegang in China en Japan wist te verkrijgen zoodat hij een der belangrijkste grond vesters werd van den bloei der Oost-Indische Compagnie. De Portugezen, wier magt in Indie op geweld en kne velarij gegrond was bestookte hij waar hij kon getrouw aan de hem gegevene bevelenliet hij hendoor Pjeteb. VAN DEN Broek zoo wel te Mauritius als te Madagaskar alle mogelijke afbreuk doen, daar de Indiaan alom hun gezag moede was. De roem van Koen werd dan ook meer en meer gevestigd en hij mogt Hooet en van Von del onder zijne bewonderaars en vrienden tellen. Toen de Gouverneur-Generaal Laurens Reaal als zoo danig zijn ontslag verzochtgaf deze tevens te kennen dat Koen het beste in staat was de belangen der Maat schappij te behartigen en te bevorderen. Hierop ontving hij van Zijne Hoogheid Prins Maurits en van de Maatschappij zijne verheffing tot Gouverneur- Generaal en aanvaardde voorloopig die waardigheid in 1618 doch had de zeldzame opregte vrijmoedigheid aan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 79