50 Heeren Bewindhebberen der O. C. te schrijven: xdat, hoe >j vereerend voor hem hunne keuze ook ware hij hunne bevelen niet mogt gehoorzamenten zij dat het hem blijken zoudat zij in de Algemeene Staten nagezien en goedgekeurd waren." Welk eene regtschapenheidwelk eene zucht tot orde straalt in deze zijne handelwijs niet door daar hij meer prijs op de wettigheid der keus dan op de eer der benoeming zelve stelde. Heeren Bewind hebberen namen dit echter euvel op en schreven hem zulks in scherpe bewoordingendoch Koen werd er niet over verstoord daar hij overtuigd was zich als een man van eer gedragen te hebben. Weldra ontstonden er gebeurtenissen die den edelen Koen in omstandigheden wikkeldenwaaruit weinige staatslieden zich zouden hebben kunnen redden. Het was juist die zelfde voorspoeddie zelfde welvaartdoor hem aan Nederland verschaftdie oorzaak van naijverlistbedrog en geweld werden. Door den naijver der Engelschen die onzen bloei in Oost-Indi'ê met leede oogen aanzagen werd de regerende Prins van Bantam tegen de onzen opgeruid en wel met dat gevolgdat de Nederlanders op een ander punt van Java den voornaamsten handel moesten verleggen. Met W H> JAK-R am A Koning van J aJcatra werd een verbond geslotenwaarbij aan hen in zijne staten aan het noorder zeestrand eene verblijfplaats vergund werd zoodat de han del aldaar weldra bloeijender dan in Bantam werdiets hetwelk ten nadeel, van dat rijk strekkende, den Vorst van hetzelve alles deed beproeven om den handel op Ja-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 80