52 te kunnen handelen. Hij toonde echter een Chevalier sans peur te zijnwant aan de uitnoodiging van den Rijksbestierder van Bantam om met hem op het eiland Boetrie ter jagt te gaan voldoet hij en. het hem aldaar geuit verlangen om zijne woning te Jakatra te mogen zien willigt hij in hij verraadde dus geene vrees schoon hij een verraad kon vermoeden. Laat in den avond ver scheen de Rijksbestierder met ruim vijfhonderd man voor de loge te Jakatra. Koen doet zijne vijftig manschap in de wapen komen met bevel om op alles voorbereid te zijn. Nu laat hij den Bantammer binnen dien hij rustig maar met eenen doordringenden blik aanzietdie hem den moed beneemtiets verraderlijks te ondernemen zoodat hij als een tijger, die zijne prooi vreest, druipstaartende aftrekt, en zulks onder betuigingen van belangelooze vriendschap. Ten volle overtuigd van het tegen hem hroeijende ver raad laat hij de goederen der Maatschappij aan boord in veiligheid brengen, de loge versterken en al die middelen bewerkstelligenwaardoor zijne veiligheid eenigzins ge waarborgd wordt. Op dit tijdstip werd de Hollandsche bezetting op Japara uitgemoord en derzelver eigendom ge roofd. Het bleek dat de Keizer van Mataram met de Ko ningen van Cherihon Jakatra en Bantam in verbond was ge treden ten einde den ondergang der Hollanders te bewerken Te midden dezer stormen verloor Koen den moed niet maar toonde dat hij het geplengde bloed der Hollanders niet ongewroken liet. Op zijn bevel zeilde Arend BIar- tens met drie schepen naar Japaraalwaar hij de schul dige bevolking voor hare euveldaden hevig kastijdde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 82