S3 Inmiddels traden de Engelschen openlijk als onze vij anden op, en namen het schip de Zwarte Leeuw weg; eene daad, waarover Koen met regt vertoornd en ver ontwaardigd was, doch die hij wijsselijk nog niet wilde wreken. Hij Bedwong zijne driftovertuigd dat roeke- looze dapperheid bn gebrek aan krachten m vermetelheid ontaardendeden roem van den grooten held bezwalkt en hem ten verderve leidt terwijl een omzigtig beleid bij het opspooren van nieuwe hulpmiddelen dikwerf bij be- zadigheid en kalmte de schoonste uitkomst voorbereidt. Koen benoemt van den Broek tot Gouverneur van het Fortbeveelt hem ten overvloede aan (want het bleek dat zulks overbodig was) zich als een Batavier te verde digen en zich in den hoogsten nood eerder aan de En gelschen dan aan de Javanen over te gevendaar het waarschijnlijker was dat de eersten bij eenen veranderden staat van zaken het genomene terug zouden geven dan dat de laatsten eene nieuwe bezitneming van het verlorene zouden dulden. Hierop zeilt Koen naar de Moluksche eilanden ten einde aldaar eene magt te verzamelen om zijne vijan den te Jakatra het hoofd te bieden. In den tusschentijddat de Opperlandvoogd in het Oosten zijne plannen verwezenlijkthad er met den Gou verneur van den Broek, een voorval plaats dat waardig is herdacht te worden. Op den 19do11 Januarij 1619 sloot hij een verbond met den Koning van Jakatradie vein zende daarover verheugd te zijnVAN den Broek uitnoo- digde bij hem te komen om te spelevaren en zich verder te vermalten; de edele van den Broek toonde geen wan-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 83