54 trouwen en voldoet aan het verzoek van den Vorstdie hem echter verraderlijk behandeltschandelijk mishan delt en ketenen laat. Voor het fort der Hollanders ge- hragt, wilde men hem noodzaken zijn volk toe te roepen dat zij hunne sterkte zouden overgevenmaar nu ver toonde zich vak dek Broek in al die grootheidwelke den waren held kenschetst. Wel verre van aan dien eisch te voldoenvermaant hij de onzendat zij zich nu zouden betoonen opregte "Nederlanders en Batavieren te zijn die den dood hoven de schande verkiezen. Naauwe- lijks had hij die koene taal te midden van het hem dreigende doodsgevaar geuitof hij werd achterover ge trokken en langs den grond naar het Hof in de gevan genis gesleept. Inmiddels had Pieter van Bay het kommando in het fort aanvaard en met zoovele aansla gen listenmisleidingen en aanvallen te kampendat het als eene hoogstvreemde zaak moet worden aangemerkt dat hij voor de verschillende pogingen die tegen hem be werkstelligd werden niet bezweken is. Toen de nood op het hoogste en het water tot aan de lippen gekomen wasdaagde er redding op uit het Oosten. Koek verschijnt met achttien slepen ter reede van Ja- katra op een zeer hagchelijk tijdstip daar de Rijksbe stuurder van Bantam den Jakatraschen Koning verrader lijk overvallen en zijn rijk overmeesterd had. Doch de naam van Koen maakte allen koen en deed die geestdrift ontstaan welke het gevolg der waardeering van verhevene eigenschappen is. De moed ontvlamde in ieders horst en het oog der uitgeputte krijgslieden vonkelde op nieuw

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 84