57 van het Oosten begroetde marktplaats van den Oos- terschen wereldhandel en de zetel der Hooge Indische Re gering werd. Bij het uitbarsten van eenen opstand op Banda in 1621 verklaarden de Engelsclien dat zij niet m staat waren Koen tot demping van denzelven te ondersteunen doch K.OEN aar zelde nfet in persoon de eer en de regten van Nederland op nieuw te verdedigen. Hij zeilt derwaarts verslaat de oproerigen en werd oorzaak dat sedert dien tijd Banda waar reeds zoo veel bloed vergoten was eerst volkomen veroverd en alzoo door zijne koenheid tot onderwerping en rust gebragt werd zoodat het zich sedert dien tijd niet meer heeft kunnen verzetten maar integendeelzoo als gebleken is naderhand aanzienlijke voordeelen aan de Maatschappij deed toekomen. In 1623 keerde hij na bekomen verlof, in het vader land terugwerd aldaar onder toejuiching met den naam van Oostersclien held begroeten met een gouden zwaard vereerden de Bewindhebberen der Maatschappij achtten hem voor Indi'è zoo onmisbaar dat zij hem door beloften aanmoedigingen en belooningen overhaalden om het opperbewind in Indi'è weder te aanvaarden. Verscheidene oorzaken vertraagden zijn vertrek; de nijd en de afgunst trachtten zijnen roem te bezwalkenhij werd van verkeerde handelingen beschuldigd die eerst na zijn vertrek uit Indi'è aldaar gepleegd waren. Hoe grie vend zulks voor zijn edel hart zijn moest, zal elk beseffen, die het verfoeijelijke van den laster veracht. De uitkomst bewees echter zijne onschulden met het volle vertrou-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 87