58 wen zijner meesters toegerust, aanvaardde hij in 1627 andermaal het Opperbewind van Nederlandsch Indië. Geene moeite noch zorg spaarde Koen om Batavia door heilzame inrigtingen en prachtige gebouwen te verfraai- jenen hetzelve tegen de hem omringende vijanden door vestingwerken in behoorlijken staat van verdediging te brengen. Het nut van den laatstgenoemden maatregel bleek weldra duidelijk want de keizer van Mataram en de koning van Clierïbon belegerden Batavia tweemaal met hon derdduizend mandoch werden telkens door hem genood zaakt met groot verlies terug te deinzen. Inmiddels werd hij door eene kwijnende ziekte ondermijnd en het is te verwonderen dat zijne geestkracht hem tot in zijne laatste oogenbhkken bijbleefzoodat hij van zijn doodbed nog die bevelen gafwaardoor de nederlaag der vijanden vol tooid werd. In den nacht van den 20sten Maart 1629 voltooide hij zijne aardsche loopbaan waardoor Batavia met een rouw floers overtogen werdin het moederland werd zijn dood met diep leedwezen vernomen. De Bewindhebberen schre ven aan den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal Spex dat hij zijne beste vermogens wel mogt inspannendaar sliet moeijelijk zou zijn eenen man als Koen in het be- stuur op te volgen." Het leven van Koen was hoogst nuttig geweesten werd zeer heilzaam in de gevolgen; aan hem toch hadden de Nederlanders hunne bepaalde vestiging in Indië te danken door hem wierden die bronnen geopendwaaruit zoo veel heil voor handel en scheepvaart vloeide en hij was het,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 88