61 wenteling van 1789 die hij als de zaak der vrijheid en des volks beschouwde sleepte hem mede. In 1792 stond hij aan de grenzen als aanvoerder van een bataillon vrij willigers uit het departement Eure-et-Loir. Hij verzette zich in den krijgsraad tegen de overgave van Verdun aan de Pruissen. Te vergeefs Marceau bragt met tra- nenjin de oogen de capitulatie aan Koning Fredekik Wil helm over. Korten tijd daarna de buitensporige denkbeel den zijner onderhoorigen met de tucht onbestaanbaar vin dende werd hij op zijn verzoek overgeplaatst als ritmees ter der kurassiers bij het Duitsch legioenen in 1793 tegen de Koningsgezinden in de Vendée gezonden. Dit slecht georganiseerde korps verliep. De officieren en Mab» ceau daaronder werden van verraad beschuldigd voor een' krijgsraad gesteld; doch vrijgesproken. Bij de vero vering van Saumur door de Koningsgezinden redde Ma&- ceau zich zeiven aan de grootste gevaren blootstellende Boürbotte het leven. Deze daad vestigde de aandacht op hemen op zijn 23° jaar werd hij tot Brigade-generaal benoemd. De naauwste vriendschap verbond hem met Kxeber. Op diens aanraden werd hij tot bevelhebber der beide legers van het westen verkozen versloeg de ko ningsgezinden en veroverde le Mans. Bij deze verovering ontrukte hij eene schoone Meniéesclie maagd aan de woede der soldaten. Op deze daad van menschelijkheid wisten zijne vijanden eene beschuldiging te bouwen thans redde Bora- (1) Op zijn gedenkteeken te C/iartres staat: II naquit' a Char tres le Ier Mars 1769, fut soldat a 16 ans general a 23 ans, niourut a 27 ans. Het blijkt hieruit, dat in de opschriften van het monument teCoblentz, in de getallen een paar fouten zijn ingeslopen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 91