62 botte hem op zijne beurt het leven; doch het opperbe vel werd aan Marceau ontnomen. In 1794 voerde hij eeno divisie van het leger der Ardennen aan en werd daarna overgeplaatst bij dat der Sambre en MaasHij on derscheidde zich door moed en beradenheid in den slag van Jfleurus en bezette vervolgens AkenBonn en Coblentz. In 1795 met het dekken van den terugtogt der Franschen over den Rhijn belastraakte Marceau in wanhoop over een misslag van een officier der geniedie de brug te spoedig liet afbreken waardoor de divisie van Bernaiiotte aan het grootste gevaar werd blootgesteld. Marceau rekent zich daarvoor verantwoordelijken in vervoering wil hij zich het leven benemen; doch Keeber snelt toe, ontwa pent hem, en sleept hem mede over de weder herstelde brug. Zij tasten den vijand aan houden hem staande en Bernadotïe wordt gered. Gedurende twee jaren voerde Marceau het bevel op den Hunsrücken in de Paltz. Hij onderscheidde zich overal door heldenmoed en menschelijk- heid en verwierf zich de achting en liefde zelfs zijner vijanden. Ehrenlreitstein doorstond tweemaal zijnen aanval de terugtogt van JouRDAN noodzaakte hem in 1796tot het op breken der blokkade van Maintz. Hij vatte toen post bij I.im- burgen sloeg de voorhoede des Aartsbertogs Karel bij her haling terug. Den 19dcn September 1796 met het dekken Van den terugtogt der Franschen op Altenkirchen belast en zich bij het bosch van Höchstbach te ver vooruit wa gende om den vijand te verkennen treft hem de kogel van een Tyroler soldaaten Marceau stort neder in de ai-men dergenen die zich beijverden om hem te helpen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 92