63 JoURDAN snelt toe om hem naar ^4ltenkirchen te doen overbrengen doch het was onmogelijk hem verder te ver voeren. Marceau werd aan de edelmoedigheid des vij- ands overgelaten; niet zonder rede had men daarop ge rekend. De Oostenrijksche generaal Kray bezocht hem en beweende hem als een vriendde huzaren van Blan- KENStein en Barco betreurden hem als ware hij hun aanvoerder geweestde Aartshertog Kahel zelf bezocht zijn sterfbeden beval zijnen geneesheer zijne zorgen met die der Fransche geneesheeren te paren. Doch vruch teloos beproefde de kunst haar vermogenden 21s,<m Sep tember gaf Marceau den geestin den ouderdom van 27 jaren. Ziedaar in hoofdtrekken den levensloop geschetst van den jeugdigen heldwiens oorlogsdaden den krijgsman naauwkeuriger verdienen bekend te zijn. Kleber getuigde van hem dat hij nooit een generaal gekend had die gelijk Marceau in staat was het plan van een gevecht met koelbloedigheid en oordeel op het terrein zelf te ver anderen. Maar wat hem nog meer vereertis de regt- schapenheid van zijn hart. Driftig maar edelmoedig t fier maar belangloos was zijn karakter. Zijn voorko men was edel en innemend, zijne manieren beschaafd. Te midden van de gruwelen der omwenteling was hij rein gebleven. Zoo de zaak waarvoor hij streed niet de goede zaak was dwaalde zijn verstand niet zijn hart. Mar ceau streed niet voor zichmaar voor zijn Vaderland en de menschheid. Daarom was hij den vijand bijna zoo dierbaar als den vriend. Daarom mogt een lid der vege-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1840 | | pagina 93