2 zou gezeten hebbenwas bij het vernemen dezer woorden te moede, als werd haar een emmer ijskoud water over hoofd en rug uitgestort; eene rilling beving haar bij de gedachte, dal haar lieveling militair zou worden. Brrrr! Jan soldaat wor den Jan het bonte pak aankrijgenDat was bij haar gelijk luidend met alleswat naar zedeloosheid cn verderf zweemt het stond hij haar vast, dat een Officier immer was 1°. een schuldcnmaker, 2°. een meisjesverleider, 5°. een Godslasteraar, i". een lediglooper, 5°. een dronkaard, 6°. een twistzoeker, 7°. een duellist. En wij mogen er de arme vrouw niet te hard om vallen. Vooreerst had zij in hare jeugd niets dan kwaad wan den krijgsmansstand gehoordhaar vader was onuitput telijk geweest in het opnoemen van ondeugdendezen stand eigen; hij had meer dan eens herhaald, dat hij zijne dochters liever alle van hartzeer zag verkwijnen en wegsterven, dan ooit een barer met een Officier te zien huwenen zij zelve had van onzen stand nooit iets anders gezien dan twee dronken sappeursdiebij Papa ingekwartierdzijne bewijzen van afkeer en verachting vergolden hadden met jammerlijk op te spelen, en den boel als oud lood dooreen te rammelen. Zou zij bovendien wel de éénige zijn, die zulke onjuiste denkbeelden omtrent onzen stand heeft? Zeker de dwaalbe grippen in dit opzigt verdwijnen meer en meer; in de plaatsen, waar veel garnizoen is, zijn ze reeds lang geheel geweken, omdat men daar den krijgsman ziethem kennen en waardee- ren leertomdat men daar de zedelijkheid en beschaving des Officiers op prijs leert stellen; doch niettemin beoordeelen soihmige niet ingelichten den soldatenstand nog immer naar overdreven overleveringen uit een veel vroeger tijdvak, die niet zeer vleijend voor ons zijn. Gelukkig was de heer Langeveld beter ingelicht; hij had nog aangename herinneringen uit zijne schutlers-loopbaan van 18501854 bewaard, hij was toen in staal geweest, zelf het leger van nabij te leeren kennen; warm klopte hem het hart bij het herdenken aan den aangenamen en degelijken omgang dien hij toen met vele kameraden uil het leger gehad haden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 102