O hoe groot de tegenzin zijnet' wederhelft ook zijn mogt, het gelukte hemmet de welsprekendheid zijner innige over tuiging de ongegronde bezwaren van Mama te wederleggen en op Ie heffen. Na veel en lang heen en weêr spreken, gaf zij eindelijk schoorvoetend hare toestemmingdoch onder de uitdrukkelijke voorwaardedat Jan er niet tegen zijn zin toe mogt gedwongen worden. Zoo grijpt zich de drenkeling aan een slroohalmgewoon om voor de meerdere ondervinding en kennis van haren echtgenoot het hoofd te buigenbragt zij ja! hare vooroordeelen tegen den krijgsstand ten offer, doch zij hoopte nog, dat de tegenzin haars lievelings hem voor de keuze van dien stand bewaren zou. Jan echter, een knaap van ruim dertien jarenhad juist onlangs in de vacantie een paar Kadets zien paard rijden en de kaas snijdenmet een oog vol vuur en begeerte had hij lien nagestaard, en toen Papa hem weinige dagen later vroeg, of hij zin zou hebben zicli aan de krijgsdienst te wijden, kleurde een gloed van blijdschap zijne wangenzijn oog tintelde als voelde hij al het edele en schoone zijner aanstaande bestemming, en hij scheen een hoofd ge groeid te zijn, toen hij in de vervoering zijner blijdschap zijnen vader in de armen vloog en uitriep: «is het meenens, Pa?"' Het kind, dat bij zijn ontwaken op S'.-Nicolaasdag de met goud beplakte speculatie en daarlusschen het vurig ver langde prentenboek vindt; hel meisje, dat haar eersteü hal-japon aanpast; de jeugdige krijgsman, wien het lang verbeide voor waarts in de ooren dondert; de veteraan, op wiens borst het zuur verworven eerekruis gehecht wordthet zijn allen lolgenootcn van onzen «is het meenens, Pa?" Zij voelen zich te gelukkig, om aan de uitgestrektheid van hun geluk te gelooven. Zoo was dan het besluit genomenJan zal Kadet worden de gewigtige beroepskeuzedie geheel het aanstaande levenslot van den jongeling beslissen zou, was gedaan; en die keuze had hier plaats, gelijk ze, helaas! zoo menigwerf plaats lieefl zij werd geregeld niet naar den aanleg en het karakter van Jan, ivel naar de beurs van Papa. Doch mag dit dan anders

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 103