I geschieden? vraagt misschien menig lezer; staat liet den vader vrij eenen anderen weg in te slaan; mag hij zijne eigene finanliëele omstandigheden bij zulk cene keuze over het hoofd zien? Neen gewis niet, en dit is ook niet de grief, die wij tegen de handelwijs van den lieer Langeveld en zoo vele zijner lotgenooten hebben; maar onzes inziens moet de geheele opvoeding van het kind reeds vroegtijdig naar deze keuze geregeld worden, zijne inborst en zijn aanleg moeten daarnaar gekneed en ontwikkeld worden, en zoo legge de vader van jongs af den grondslag, waarop men later veilig kan voort bouwen. Wilt gij van uwen zoon een goed krijgsman maken, wilt gij dat hij zich in dezen stand niet misplaatst en onge lukkig gevoelc, bestrijd dan in zijn jeugdig gemoed de nei gingen die tegen zijne beslemming aandruisehenontwikkel daarentegen diegenewelke den gekozen stand tot sieraad strekken. De-soldaat, in welken rang ook, moet slipt en zonder tegenpruttelen, met terzijdestelling van zijn eigen ik, gehoorzamen; hij moet zijnen wil verloochenen, en ten offer brengen aan den wil zijner meerderen; dit is de eerste en onmisbare grondslag van geheel het militaire wezen. Neem dezen grondslag weg, of verzwak hem slechts eenigzins, en gij ziet het geheele gebouw instorten. ïlet is vaak cene harde noodzakelijkheid, zij strijdt legen veler karakter; en juist omdat zij dit doet, is hel zoo noodigdal dit karakter van jongs af daartoe geplooid worde. Men heeft wel eens de opmerking gemaakt, dat uit de zoons van Officieren de beste Officieren voortkomen misschien komt dit wel daar van daan dat die vadersgewoon van hunne minderen eene stipte opvolging der gegeven bevelen te vergenook bij hunne kin deren de gehoorzaamheid en onderwerping ernstig aankweeken. «Zou ik dan van mijnen zoon een slaaf maken?" zoo vraagt wclligt de vrijzinnige kiezerwiens ooren nog suizen van alle schoone redevoeringen, welke hij in de jongste kiezersverga dering over zelfstandigheid, vrijheid, vrijzinnigheid, volks- souvereiniteit enz. gehoord heeft, en die bovendien door zijne ondergeschiktheid aan zijne echtvriendin een juist denkbeeld

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 104