van slaafsche gehoorzaamheid en onderwerping gekregen heeft. Neen, vriendlief! wees gerust, de krijgsman is geen slaaf; of noemt gij het slavernijwanneer gij u onderwerpt aan de bepalingen en keuren ter voorkoming van brand ingesteld Noemt gij het slavernij, wanneer men u in cholera-tijden het koopen van onrijpe vruchten belet? Noemt gij het slavernij, wanneer gij u bij 't een of ander proces aan de uitspraak der regterlijke magt onderwerpt? Neen, nietwaar, zóó vrijzinnig zijt ge niet, of ge beseft nog, dat deze bepalingen en in stellingen niet het uitvloeisel zijn van den despolieken wil eens enkelenmaar dat zij in het algemeen belang van allen nood zakelijk zijn. Juist zóó is liet met de vereischte gehoorzaam heid van den krijgsman; zij veredelt hem, want hij brengt het offer van zijnen wil aan het algemeen belang; en kunt ge niet besluiten uws zoons karakter tot die gehoorzaamheid te plooijen, koop hem dan een remplacant wanneer hij in de loting mogt vallenhij is volslagen ongeschikt lot de vervul ling van den schoonsten en algemeensten pligt van ieder burgerde verdediging van den Vaderlandschen grond. Denk nieta wanneer ik hem ICadet laat worden komt er dit minder op aan; de Officier moet slechts bevelen, hij is aanvoerder;" dit is alleen waarwanneer hij met eenig onderdeel op zich zeiven staaten om dan yoed te bevelen moet hij veel energie vooral veel takt hebbendeze krijgt hij eerstdoor in de min dere rangen te leeren gehoorzamen, en dus zelf te ondervinden welke bevelen toewijding verwekken welke bevelen tot onge hoorzaamheid aanzetten. Nu eens veel energie en takt ontwik kelen bij het kommandeerendan weder veel zelfverloochening aan den dag leggen bij het stipt en lijdelijk gehoorzamen; dit is het sclioone, maar ook het moeijelijke van den Officiers stand en wijl het eerste door het laatste verkregen wordtzij de Officier het toonbeeld van gehoorzaamheidof hij deugt voor zijnen stand niethij is er even zeer misplaatstals de stomme op den kansel; hij zal er zich diep ongelukkig in gevoelen. Daarom, waarde Papa Langeveld indien ge welligt nog een uwer jongere zoons in vier jaren tijds met geringe

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 105