6 opoffering aan liet Officiers-bestaan wilt helpenochwees dan zoo goed hem van zijne prille jeugd aan slipte ge hoorzaamheid onderwerping en zelfverloochening te gewennen. Geloof mij, al beletten later onvoorziene omstandigheden, dat hij soldaat worde, de jongen zal in geenerlei stand om cleze eigenschappen minder zijnzij komen in het maatschappelijke leven nog al dikwijls te pas; ze mogten zelfs, om aan de grondslagen der maatschappij wal meer stevigheid te geven bij alle andere standen wel ernstiger aangekweekt worden; en wanneer uw jongste Willem, die veel aanleg heeft om een bedorven kindje te worden, pruilt, wijl gij hem zijn zin niet. geeft, waak dan dat Mama hem niet in stilte toegeve. Leer hem goed hel «eert uwen vader en uwe moeder," opdat het hem later gemakkelijk vallezijnen Kapitein te eerenleer hem goed zijnen mond te houden wanneer gij iels beveelt al is het ook tegen zijn zinopdat het hem later mogelijk zij dit eerste gebod van den soklaten-hijbel na te komenieder soldaat moet de bevelenhem door zijne meerderen gegeven terstond gehoorzamen en getrouwelijk volbrengenhij mag zich hiertegen noch met dadennoch met woordennoch met gebaren verzetten." Ik wil niet graag klikkenmijnheer Langeveld maar ik mag u toch niet verhelendal Willem onlangsterwijl gij met uwe echtgenoot naar den krans waart zijn broertjes en zusjes onophoudelijk tergde sarde en mishan delde dat hij een ware duivel was voor de dienstbodendie hem dit wilden beletten geloof mij, die jongen zal een tyran voor zijne minderen worden, hij zal zijne soldalen niet lief hebben hij deugt voor onzen stand nietten zij gij hem door uwe opvoeding daartoe opleidet. Och geloof mijin gemoede De kromme tak, die jong en leer Niet zoetjes aan wordt regt gebogen, Verliest zijn bogten nimmer meer, Wat krachten daaraan werken mogen. Zoo luidde in mijne jeugd een schrijfvoorbeeld voor middel soort; ik weet niet, of gij uwe letters volgens dezelfde leerwijs

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 106