hebt leeren zeitenmaar verzoek u toch dringend de daarin vervatte zedeles ter harte te nemenen er niet te veel op te rekenendat ivij later de bogten van uw krom takje wel regt zullen buigenmenig takje breekt dan onder de behandeling of welbet veinst voor een oogenblik de regie strekking aan genomen te hebbenen naauw is de buigende hand verdwe nen of de bogt komt weêr te voorschijn. Maar niet alleen gehoorzaamheid moet gij hem leerenik noemde deze het eerst, en stond er zoo lang bij stil, omdat zij eene dier krijgsmans-deugden is, die reeds in de prille jeugd het kind moeten ingeprent worden; er zijn echter nog meer hoedanighedendie gij hem met hel oog op zijne aanstaande bestemming dient te gevenen met wier aankweeking men bij sommigen vroegerbij anderen later beginnen moet. Gewen hem aan orde en zuinigheid; de eerste is bij den soldaat schering en inslagzij wordt hem in alles gepredikt en in geprent; de Officier moet hem daarin voorgaan, en daartoe moet zij in des Officiers karakter ingeweven zijn. De laatste gij hebt mij in vertrouwen gezegd geen fortuin te hebben uw zoon zal dus van zijn Officiers-inkomen moeten leven? O! ik bid u, leer hem zuinigheid, gewen hem aan orde, of gij kunt uw verdriet niet overzien; hij zal anders schielijk tot over de ooren in de schuld zitten, en diep ongelukkig zijn. Uwe vrouw was in den waan, dat alle Officieren schulden makers zijn; och, die geen fortuin hebben, moeten zich ook zoo inkrimpen om van hun ontoereikend inkomen te leven Veroordeel hen niet te streng, en hoop met mij, dat weldra hunne reglmalige klagten ingang vindendat het 2clo-Luitenants- tractement verhoogd en de dure uniform vereenvoudigd worde, vooral nu de 2de-Luilenants-rang eene sédentaire betrekking geworden is, waarin men twaalf tot vijftien zijner beste le vensjaren slijtmaar intusschen prent uwen zoon zuinigheid in, zend hem als Kadet geen geld, indien gij dit later niet volhouden kunt; als Kadet wordt in al zijne behoeften voorzien, als Officier moet hij dit zelf doen, en waarachtig het kost moeite.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 107