9 gelijk het behoort, een regtschapen gat in hel hoofd, dan klinkt hel geschreeuw der moeder nog luider dan dat des knaapseen paar roode droppels veroorzaken zoo veel ont steltenis in huis, dat de aanstaande held door den angst wordt aangestoken, en voor zijn gansche leven een afschuw van bloed krijgt. Laat uwen zoon gerust gymnastiseerenzijne ledematen zullen daardoor losser worden, zijne krachten zich ontwikkelenzend hem naar de zwemschoolvoor zijne gezondheid is dit zeer goed, en misschien heeft hij later aan zijne bedrevenheid in het zwemmen zijn leven te danken; beknor hem niet al te veelwanneer hij met een blaauw oog t'huis komt; ik weet het wel, dit flatteert hem niet, maar indien hij uit vrees voor een pak slagen de plaat poetst kunnen wij hem niet gebruikenhij zal zich dan aan het sissen en fluiten der kogels niet kunnen wennenenofschoon wij deze muzijk niet alle dagen hoorenons zenuwgestel moet er ten minste tegen bestand zijn. Bovenal leer hem zijn Koning en zijn Vaderland liefhebben. Ochdat hij onzen stand niet enkel als eene broodwinning beschouwe, maar dat hij er zich met vuur en liefde aan toe- wijde, om sterkte zijn tegen de menigvuldige teleurstellingen welke die stand hemuit' het oogpunt van broodwinning geven zal. De wijsgeer, die in het vaandel niets dan een lap aan een staak zietdie in den Koning niets dan het hoofd der regeering erkent, die zijn Vaderland niet hooger dan zich zeiven schat, wordt nimmer een degelijk Officier. Uw zoon moetom ICadet te wordenexamen doen in de geschiedenis des Vaderlands; wel nu, menige barer bladzijden levert eene geschikte gelegenheid ophem deze tweeëenheidVaderland en Oranje, bij ons symbolisch voorgesteld door den leeuw, het wapen en de kleur van het vaandelinnig en vurig te leeren liefhebben maar de opvoeder en onderwijzer moeten dan ook die gelegenheid te baat nemen. Zoo hebben wij dan de voornaamste eigenschappen in oogen- schouw genomendie den aanstaanden Kadctmet hel oog op zijne bestemming, gegeven moeten worden onze wenken zullen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 109