10 bij de opvoeding van Jan Langeveld niet meer te pas gebrast kunnen worden; liet spijt mij voor den jongen, er niet vroeger mee voor den dag gekomen te zijnmaar ze kunnen welligt bij de opvoeding zijner jongere broertjes van eenig nut zijn. We willen nu den draad onzer geschiedenis hervatten, en vragen den lezer vergeving, indien we ons, door eene vurige belangstelling in de opleiding der aanstaande Officierenlot eenen bajonelvcchters dubbelen sprong achterwaarts lieten ver leiden. Het besluit was dan genomen, Jan zou Kadet worden. De arme jongen wist nog niettoen hij zoo vol vuur en geest drift uitriep: «is bet meenensPa?" dat er zoo veel inspan ning van zijne zijde vereischt werd, om eene aanstelling als Kadet te verwerven. Hij bad wel gaarne naar den kleermaker willen snellen, om zich aanstonds het mooije pak te laten aanmeten, en meende, dat daarmee de zaak was afgedaan. Hij keek dus raar optoen Papa van schoolleggen sprak want dit had hij juist zoo gaarne willen onlloopen. Tot zijne eer moeten we echter zeggen, dat toen hem die zaak wat duidelijker uitgelegd was, zijn lust in den Kadettenstand niet verflaauwdeen hij zich met ijver en volharding toelegde om eens hel schoope doel te bereiken. Papa Langeveld, die veel waarde hechtte aan de gouden spreuk «een stuiver ge spaard, is een stuiver gewonnen," en die nog niet scheen ondervonden te hebben dat goedkoop soms duurkoop isgaf natuurlijk de voorkeur aan die schoolwaar het onderwijs voor den geringst mogelijken prijs verkocht werddaar vol gens zijn inzien alle geëxamineerde schoolmonarchen beslagen ten ijs moesten komen Jan blokte en ploeterdeslikte stellingen en verslond be wijzenstond vroeg op, en speelde zelden; en kreeg zijne jongens-natuur al eens de bovenhandmen behoefde hem slechts op het loon, den kadettenrok, te wijzen, om hem aanstonds weêr aan 'twerk te zien trekken. O! een loon in 't verschiet, het werkt zoo heilzaam op al, wie niet geheel bedorven is. Beloof den knaap een hobbelpaard, hij zal zoet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 110