12 zijne kunsten verloonen, en de vruchten van zijnen arbeid plukken zal. In de hoop, dat hij als Kadel geplaatst moge wordenheeft zijn zuinig berekenende vader hem in 't laatste jaar niet veel nieuwe pakjes laten makende jongen is uit zijn broek gegroeid en zijn fluweelen kiel heeft allen glans verloren. Mama Langeveld kan dan ook onmogelijk gedoogen, dat hij zich zoo bij de Commissie vertoonezij vreestdat de jongen een slechten indruk zou makendal dit hem be- nadeelen zouen heeft zij niets kunnen doen om hem een goed examen te leeren, zij wil ten minste alles doen om eeiïen goeden dunk van haren lieveling te geven. Bovendien, wordt Jan geplaatst, dan kan Wim immers den nieuwen kiel erven hel maken en vermaken heeft zij er gaarne voor overen de broek, die kan nog wel wat zakken. O! moeders, wie zal ooit uwe onvermoeide zorgen naar waarde schatten; welke kinderliefde kan er u ooit voor loonen? Ja toch, voor u be staat een loon; het is de ijver, het goed gedrag, de zede lijkheid en braafheid uwer kinderen, mogten zij dit steeds beseffenmenigeen zouop hel punt van afdwalen gekomen door de gedachte aan zijne moeder weerhouden worden. Jan zag er in zijn nieuwen kiel kostelijk uit, het hagelwitte kraagje deed het frissche rood zijner kooncn nog meer uit komen, zijn levendig oog straalde van verlangen en blijdschap, toen hij met Papa Langeveld naar de diligence stapte; doch wat mij minder in hem bevielw as de groote zorg waarmee al zijne studieboeken ingepakt en meegenomen werden. Owat zijn er in dien examen-tijd eene menigte Badons, Bossciia's van IIeusdens en Kuijpers op reis; zij worden vaak 's avonds bij de aankomst in liet logement nog verslondenmenig jongeling gaat eerst laat, en dan nog koortsachtig van inspanning naar- bedslaapt 's nachts onrustigen wordt in zijnen droom ver volgd door wortelvormengelijkvormige parallelogrammen en ongelijkvloeijende werkwoordendie arm in arm met Caesar en Mauuits over de rivieren van Nederland dansenen den armen aspirant dreigend aangrijnzen, of hem spottend uitlagchen; zij wenken hem toedat hij met hen in het bootje moet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 112