15 komen, en, op het oogenblik dat hij er in wil stijgen, geven zij den Willem Tellschen trap aan den oever, en plof, de ongelukkige droomer wordt met een schrik wakkeren voelt zich te moede als droop hij. Wij vragen het u, vaders, die vaak uwe kinders nog den laatsten dag tot de studie aan spoort kunnen zij zoo doende verkwikt naar ligchaam en geest ontwaken; zijt gij het niet, die hen in cene zenuwachtige spanning brengtop het oogenblik dat zij al hunne bedaard heid en hun oordeel noodig hebben? En dan nog die onver geeflijke dreigementendie menig vader gebruikt om zijnen zoon regt op zijn gemak te zeilenzoodat de jongens op het examen vaak angstig rondkijkenof Papa het ook merkte dat zij op eene vraag het antwoord schuldig moesten blijven. De twee laatste dagen vóór het examen moest geen aspirant zijn boek meer in handen nemengeen vader moest hem bevreesd maken; integendeel, het is ieders pligt den jongen gerust te stellen en te bemoedigende examinatoren he grijpen diten doen alles wat zij kunnen om de jongelingen dadelijk op hun gemak te stellen, maar de vaders? Wil ik u wat zeggen Mijnheer Langevel» Wanneer wij ongeoefende soldalen storm laten loopendan beginnen wij nietmet hun een akelig tafereel op te hangen van mislukte bestormingen van verminkte bestormersvan gesneuvelde en gewonde braven; dan spreken wij niet eerst van de mijnen, waarop ze den voet zullen moeten zetten en waarmee ze mis schien aan stukken en brokken in de lucht vliegennoch van de handgrenatendie de verdedigers op hen neer zullen werpen, en dergelijke opwekkende zaken meer; we wijzen hen integendeel op hunne onverwinlijkheidop den in te oogsten roemop de pret van zoo'n karreweitje; we zeggen niet: wie achterblijftrijg ik aan mijn degenwant daartoe zouden wij zelve achter moeten zijn, en we plaatsen ons dan gaarne aan het hoofd; we zeggen liever: jullie bent te brave kerelsdan dat er één zou achterblijvenen om zeker te zijn, dat ze zich niet tot ontijdig schieten laten verlokken maar de zaak dood eenvoudig met de bajonet afdoenlaten

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 113