16 geweten met onverpoosde inspanning bezigwant liet is altijd eene moeijelijke laak, een honderdtal jongelieden in volgorde hunner kundigheden te rangschikkenen toch spoort hem zijn geweien rusteloos aan, vooral met de meest mogelijke onpartijdigheid te beoordeelen toch dringt zijne belangstelling in den bloei der Akademie en in dien van het leger hem onophoudelijk, vooral de geschiktste jongelieden uit te pikken. Was zijne taak voor dien dag bij zijne t'huiskomsl nog maar afgedaan, doch naauw heeft hij gegeten en tot ver- poozing wal met zijn jongste kind gespeeld (groote geruststel ling voor de Papa's, de examinatoren hebben zelve kinders) naauw heeft hij aldus de rimpels van zijn gelaat verdreven, of hij snelt met het schriftelijk werk der geëxamineerden naar zijne studeerkamer, om dit na te zien en te beoordeelen, om te wikken en op eene goudschaal te wegen, om te vergelijken en te rangschikken. En zulk werk wordt vier, a vijf weken volgehoudenEn in zulk werk wordt de examinator gestoord door Mijnheer X, Mijnheer Y, Mijnheer Z, die hem eene visite komen maken om hunnen zoon aan te bevelenZouden zij dan in ernst wanendal hunne aanbeveling iets hoegenaamd lot den uilslag van het examen zal bijdragen? Hebben zij dan wezentlijk een zoo slecht denkbeeld van de regtvaardig- heid en de goede trouw der examinators? Begrijpen zij dan nietdat in dit opzigt op hunne beleefdheids-visite ten minste de schijn eenei' beleediging kleeft? Zij komen immers voor hun zoons geen gunst vragen, wel een regt, dat hun ook met de sliplste billijkheid zal worden toegemetenen waartoe dan getracht hen aan te bevelen? Men heeft mij eens verhaald van een Papa, die de examinators met hunne familiën bij zich te logeeren vroeg, waarop natuurlijk eene beleefde, zelfs soms eene bijlende afwijzing volgdeindien dit waar isen indien nag lans de zoon van dien Papa Kadet geworden is, pleit het wel voor de reglvaardigheid der examinatorswant zulk eene beleediging moest hun het regt geven, om den betrokkene te doen druipen. Sommigen echter komen niet zoo zeer om hunne zoons aan te bevelenmaar om den examinator al vast

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 116