17 met dier bedrevenheid en karakter bekend te maken. De korte inhoud van hunne toespraak komt dan gewoonlijk hierop nedermijn zoon is een phoenixvolgens het eenparig oordeel van al zijne onderwijzers zal en moet hij een schit terend examen afleggen, maar hij is wat verlegen, hij ver liest ligt zijn hoofd, en ik vrees dat hem dit morgen door het vreemde en indrukwekkende gebeuren zal." Maar een jongen die verlegen is een jongen die ligt zijn hoofd verliest deugt niet om soldaat te worden Mijnheer Xen in plaats van uwen zoon aldus tot voorspraak te strekken zoudt gij indien uwe woorden niet in den wind geslagen werdenhem een groote ondienst doen. Waarlijkindien men aan al die uil bezorgdheid voortgevloeide en daarom te verontschuldigen praatjes geloof moest hechten (en toch wie gelooft niet gaarne eencn vader?)dan zou het opkomend geslacht in Nederland geheel uit verlegen, beteuterde brokjes zijn zamengesteld gelukkig is dit zoo niet, en liet type van den Hollandschen jongen is nog steeds volgens de meesterlijke beschrijving van IIildebrand «grof, fiksehe kniënfiksche knokkels. Hij is blank van velen kleurig van bloed. Zijn oogopslag is vrij, bij 'lbrutale af." En wij verheugen er ons over, dat het zoo is; zulke jongens hebben wij het liefstvooral indien zij een goed ontwikkeld oordeel meebrengenindien de grond goed voor bereid is om de zaden te ontvangenwelke er in gelegd moe ten worden. Verlegen jongens, knapen gemaakt van de stof, waaruil de Artillerist zijne palroonzakken vervaardigtbah wij kunnen ze niet duldenwe hebben er een afkeer van. Neem dezen raad van mij aanPapa Langeveld wanneer gij met uwen zoon Willem komtmaak dan geen visites plaag u zeiven en de examinators niet nutteloosvertrouw gerust op hunne eerlijketrouwegemoedelijke onpartijdig heid; de uitslag van zoo menig examen geeft hun regt op zulk een vertrouwen; zoele uwe vrienden op, indien gij er te Breda hebt, maar maak geen visiles. Na eenen onrustigen nacht doorgebragt te hebben toog Jan 's anderen daags onder geleide van zijnen vader naar hel ge- 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 117