18 bouw der Akademie. Ronduit gezegd, ik geloof, dat hel gemoed van den jongen minder bekneld wasdan dat van den vader; trouwens de laatste besefte meer bet gewigt van den uitslag dan de eerstedie bovendien door de vriende lijke bejegening der Commissie weldra geheel en al l'huis was. Papa bleef nog wat luisterenhij kon van zijn jongen niet scheidenen wilde zoo gaan* zien hoe hij het maken zou hij wenschte zoo vurig op de goedkeurende gelaatstrekken der examinators de tevredenheid te lezen over de uitmuntende opleiding, die hij zijnen zoon had laten geven. Doe dit voortaan niet meergoede vriendik wil u in vertrouwen mcêdeelen dat op het verstaalde gelaal des examinators zelden eenige goed- of afkeuring te lezen is. Hij doel zijn best, bij den velen onzindien zijne ooren soms moeten opvangeneen vriendelijk gezigt te blijven zettenopdat de knapen vooral op hun gemak mogen zijnen opdat hij ze dus in hun na tuurlijkst mogelijken toestand zie. Bovendien uwe tegenwoor digheid hindert uwen zoonzij neutraliseert de pogingen des examinatorsuw gezigt is geschikt om den jongenwanneer hij eens den bal misslaat, geheel van streek te maken. Maar Jam raakte niet van streek; hij sloeg, om het zoo te noemen, door als een blinde vink; hij was zóó vlug, dat hij zelfs bet antwoord reeds gaf, vóórdat de vraag er uit was. Wij hebben al bij zijne overvaart te Gorcum staaltjes van zijne uitgebreide kennis gezien; hij gaf ze zóó in menigte. Zoo berekende hijdat wanneer 2 arbeiders zeker werk in i dagen verrigten kunnen, i van diezelfde arbeiders lot dal- zeilde werk 8 dagen noodig hebbenen dat door een cen- voudigen regel van drieën. Zoo hield bij bij hoog en bij laag voldat de waarde van een gebroken niet verandertwanneer men teller en noemer in 't vierkant verheftwél zocht de examinator hem te overtuigendat dit zeker eene vergissing wasmaar de jongen had wel eens van strikvragen gehoord en meende deze laatste poging daaronder te moeten rangschik ken. Toen hem later opgedragen werd, den tophoek eens gelijkbeenigen driehoeks midden door te doelenvroeg hij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 118