19 brutaal weg: «wilt u de cleellijn leodregt op de basis hebben of niet?" Doorkneed in de Oude Geschiedenis, ofschoon bij er nooit veel liefhebberij in gehad had, verklaarde hij flink weg, dat Moses een zoon van Salomo was, en dal de Punische oorlogen op hel eiland der Batavieren gevoerd werden. Doch waar zou het heen, indien wij een overzigt van zijn examen wilden geven, indien wij de menigvuldige staaltjes van zijne bedrevenheid in de talen, zelfs in zijne moedertaal, moesten opnoemen; hij maakte helden examinators niet moeijclijk zij behoefden hun geweten volstrekt niet te kwellentoen zij de vraag «goed- of afgekeurd?" beantwoorden moesten: maar Jan wien deze beslissing niet bekend gemaakt mogt worden vertrok toch over zich zelvcn zeer voldaan, en verzekerde Papa, dat hij geen enkele vraag gemist had. Nu, dat was zuiver waar; hij was nooit een antwoord schuldig gebleven. Boven dien werd hem door den kleermaker het Kadettenpak aan gemeten en daar de jongen niet begreepdat dit een algemecne maatregel was, twijfelde hij volstrekt niet aan den goeden uitslag zijns examens. De terugreis werd dus met een blij gemoed afgelegden opgewekt en tevreden snelde Jan aan het angstig verlangende hart zijner moeder, terwijl hij uitriep: «de maat voor mijn uniform is al genomen, Moes; binnen drie weken hen ik Kadet." Hoe jammer dat zoo veel vreugde, zoo veel blijde ver wachting zich moest oplossen in ecne smartelijke teleurstelling. Teleurstelling afschuwelijke toestandvan alle toestanden des krijgsmans is deze wel de onaangenaamste, en toch komt dit woord in ons soldaten-woordenboek zoo dikwijls voor; trouwens, dat zal in alle standen wel zoo zijn. Maar er reeds meê te moeten beginnen alvorens hij den soldatenrok nog aan had kijk, dat was hard voor Jan. We hadden hem zoo gaarne iets beters gegundvooral ook daar Papa Langeveld zoo bijzonder ingenomen was met alles, wat hij te Breda gezien had, en met de vriendelijke en voorkomende wijze, waarop vader en zoon door ieder bejegend waren. Niet twijfelende of zijn zoon zou geplaatst worden, bazuinde hij overal deu

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 119