20 lof der Akademie uitde goede man kon geen woorden vinden om de onpartijdigheid der Commissie te prijzenkijk, dat waren menschen om in een ïijstje te zeilen. Doch daar nadert de dag der beslissing; de brievenbesteller, die geluks- bode voor velen, maar ook die kwelduivel voor anderen, die met het onverschilligste gelaat van de wereld hier zijne gunstige berigten en ginds zijne Jobstijding brengtwas in aantogt met een grooten verzegelden brief van den Minister van Oorlog aan Mijnheer Langeveld. Had de man geweien met welk ongeduld zijne komst verbeid werd, hij zou zich zeker wat meer gehaast hebbenja maar indien die man wist, hoeveel vreugde en droefheid hij dagelijks op zijn een- toonigen togt in de huizen verspreidt waar hij aanbelt, en indien er dan nog een greintje gemoedelijkheid in zijn bin nenste zetelde, hij zou menigen brief terughouden; hij zou vaak zijn ambt bij dat van den beul vergelijken. Ilicr zit een vader van een zwaar huisgezindoor ramp en tegenspoed vervolgd, op den uitkijk, of de lieve brievenbesteller nog niet nadert hij heeft eene laatste wanhopige poging gedaan om zijne kinderen voor broodgebrek te bewarenhij heeft zich tot een oud vriend gewend, door wiens connexies hij welligt aan een klein postje geholpen kon wordenhij had reeds sedert zes dagen antwoord verwacht, en zes dagen, terwijl zijne kinders om brood schreiden zijn bijna eene eeuwigheid zijn laatste dubbeltje heeft hij bewaard om ten minste den verlangden brief te kunnen betalen; die wordt hem eindelijk gebragt, en hij wisselt dat laatste dubbeltje in tegen vol slagen wanhoop. De brievenbesteller vervolgt inmiddels zijnen logt, zonder zich een oogenblik te bekreunen om de bittere droefheid, die hij over een ongelukkig gezin uitstortte. Weinige huizen verder geeft hij bij den niets verwachtenden rijkaardmet dezelfde onverschilligheid het berigl af van eene groote erfenis. Voor beide brieven ontvangt hij het zelfde port, en beiden zijn in zijn oog ook evenveel waard. Had de man hel gewetenhij kon immers best de adressen verwisseld hebbenmaar neenblind als het noodlot gaat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 120