21 hij voort, en doet ons niet zelden denken aan het door stoom gedreven raddat met een onveranderlijke beweging door draait, en den ongelukkige vermorzelt, die zijn hoofd wat ver gewaagd heeft, kon men na den briefbesteller eens in alle huisgezinnen doordringen waar hij zijne voelen gezet heeftwat al hartroerende tafereelen van overgroote blijd schap maar ook van smartelijke droefheid zou men niet bijwonen «Pa, een groole brief met een groot lak!" zoo luidde de uitroep van Jan die na zijn examen niet meer school ging en nu op de bel mogt passen. Zijn slem klonk als een klok door 'l gansche huiszijn oogen fonkelden zijn koonen gloeiden, zijn voorgevoel zeide hem, dat dit de aanstelling was. En terwijl de brievenbesteller verder trokverzamelde zich liet gansche huisgezin oin Papa Langeveed die met bevende hand de zegels verbrak, en voorzigligheidshalve zachtjes las. Ongeduldig poogde een ieder op zijn gelaat te lezen; Mama, die dat gelaat reeds zoo lang bestudeerd had, behoefde al niets meer te vernemen, en zij was geheel voorbereid, toen ze die smartelijke woorden hoorde: «'tis mis." Niettemin barstte zij in tranen los; Jan zocht zich eerst nog in te houden, maar 'lhaatte niet, de overgang van blijdschap lol droefheid was te groot, hij volgde het voorbeeld van Mama; en Mijnheer Eangeveld was woedendboos op Jan boos op Mama nijdig op den onderwijzer, woedend op de examinatoren, en niet minder op den Minister. Is dat een vrij en constilutionneel land, waar een Minister zich zulke arbitraire onregtvaardig- heden durft veroorloven; waren dat die billijke, regtschapen examinators die zoo lief tegen hem lachten en die nu durfden zeggen, dat zijn zoon niet voldaan had?" 'iWas zeker eene groole tegenstrijdigheid met den lof, dien hij nog daags te voren dien Heeren toezwaaidemaar Jan was immers op geen ééne vraag hel antwoord schuldig geblevenen was het dan niet onbillijk, dat hij droop? En wal meer is, weinige deuren verder bij den Heer X. gaf de brievenbesteller ook een groolen brief met het postmerk 's Gravenhage af, en weinige oogen-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 121