23 weldadige spanning kreegkon het zwakke omhulsel haar niet weerstaan. De eigenaar ziet zich in zijne valsche berekening gruwelijk bedrogen, en zijn geweten verwijt hem ten eeuwigen dagedat hij de moordenaar van zoo vele onschuldigen was. Had een zaakkundige hem na het voltooijen des ketels ge waarschuwd hij zou diens raad welligt in den wind geslagen hebbenhad een scherptoeziend bestuur hem het gebruik van zijn gevaarlijk werktuig belet, hij zou dit eene arbitraire onregtvaardigheid gevonden hebben. Hel ongeluk moet ge beurd zijn, eer gelooft men er niet aan. Zoo ook is het met uws zoons voorbereidende studie. Worden daarbij de grondslagen niet goed en stevig gelegd dan is en blijft hij een sukkeleen armzalige brekebeendie noch in onzen, noch in eenigen anderen beschaafden stand nuttig werkzaam kan zijnen zulks niet omdat hij de gronden der wiskunde niet kentof omdat hij een bok in de aardrijks kunde schietof omdat hij in de geschiedenis niet t'huis is. Neendit zoo zeer nietmaar wel dewijl zijn oordeel niet genoeg ontwikkeld is en het oordeelgoede heer Langeveld is de grootste en schoonste gave ons door de Voorzienigheid gegeven; het oordeel is die wonderkracht, welke éénen mensch magt geeft over duizenden anderen; het oordcel is die magi sche aureoolwaarvan de Officier zijn gezag ontleent. Zijn oordeel redt misschien eens het Vaderland, zijn oordeel be houdt welligt eenmaal duizenden menschenlevenswant geloof mijde krijgskunst bestaal niet enkel in bloed vergieten en wonden slaanzij bestaat ook vaak in het bloed besparen en wonden heelen. Was uw zoon met zijn nog slecht ont wikkeld versland op de Akademie toegelatendan ware aan hem daardoor welligt dezelfde moord gepleegd, als aan de passagiers der stoomboot door de zwakte des ketels. Zijn hoofd zou aan de stoomspanning geen weerstand hebben kunnen biedende ketel zou gesprongen zijn. Wij eerbiedigen uwe smartmaar de examinatoren han delden in uw welbegrepen belang met uwen zoon af te wijzen. Wat gij nu moet aanvangen? Vooral moogt gij er uwen Jan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 123