hunne verpligtingen 'jegens opvoeders uit hel oog te verliezen en ik zou hem hierin ongaarne sterken. De onderwijzer, aan wien gij uwen zoon toevertrouwde! heeft u herhaaldelijk verzekerd, dat de jongen het best maakte dat hij volstrekt niet over hem te klagen haddat zoo wel zijn aanleg als zijn vlijt onberispelijk waren, niet waar? Met liet oog op den onzindien Jan op het examen uil- gekraamd heeft, moet ik u dan verzekeren, dat de man u misleid heeften deed hij dit niet opzettelijkdan is hij niet op de hoogte van zijn schoonc en eervolle taak. Helaashet is niet andersliet middelbaar onderwijs in Nederland heeft over liet algemeen nog niet die hoogte bereiktwaarop het wezen moestom aan de eisclien van onzen vooruilslrevenden tijd te beantwoorden. Sommige scholen worden reeds beter en de heilzaam werkende invloed van de Militaire Akademie laat zich daarbij merkbaar voelen maar we mogen nog geenszins vele scholen goed noemen. «Ik weet al, waar gij heen wilt," zoo hoor ik u dunkt mij uitroepen; «ge wilt mijn jongen naar een van die insti tuten gezonden hebbenwaar men de jongens op het examen afrigtnaar een dier 'scholendie het privilegie schijnen te hebben, hij uitsluiting der andere hare kwcckelingen aan het examen te zien voldoen!" Indien dit uwe meening over die inrigtingen is, dan hebt ge u door het onverstandig en niet steeds onbaatzuchtig geroep van slecht ingelichten doen misleidendan zijt ge met den geest van liet examen weinig bekendanders zou het u duidelijk en klaar zijn, dat men de jonge lieden op dat examen niet kan afrigten, ten minste in zoo ver men door afriglcn ver staat, het van buiten lecren der antwoorden op vooraf bekende vragen. Men beijvert zich in tegendeel om niet jaarlijks dezelfde vragen te doenhetgeen trouwens bij den rijkdom der onderwerpen niet moeijelijk is; de examinator onderzoekt natuurlijk in de eerste plaats of de aspirant datgene kent wat volgens het voorschrift van hem gevorderd wordtmaar hij gaat verder, en onderzoekt vooral ook of het geleerde aan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 125