DE NEÊRLANDSCHE KADET. «Draai uw hoofd een weinig meer links, Mevrouw," zoo sprak een portretschilder lot eene vóór hem zittende dame, wier beeldtenis hij maar niet naar haren zin treffen kon; zie mij nu aan en glimlach wat liefelijkwe zullen dan trachten uwen mond wat mooijer te maken." De man was scherp ge worden scherp en dat legen eene vrouwToch mogen wij er hem niet voor hij 't strafpeloton zettenhij had dien mond reeds drie maal veranderdMevrouw wilde een mooi en toch gelijkend portret hebben, en, onder ons gezegd dat was hier onmogelijk. O dat flattceren van portretten het is vaak voor den schil der om uit zijn vel te springen; maar hij moet ook wél be grijpen, dat hierin juist hel talent ligt: een trouwe copij dat 's geen oortje waard die kan moeder natuur wel maken en misschien is hel daarom dat het schoone geslacht over 't algemeen niet veel op heeft met Daguerres uitvinding. Intusschen moeten wij bekennen, hel straks gevorderde schil dertalent volstrekt niet te bezitten; misschien komt dit wel voort uit den afkeer van vleijerijhet soldatenhart eigen; en indien de Neèrlandsche Kadet de waarheid niet flink onder de oogen durft zienook wanneer ze hem-zelven geldtdan raden wij hem onze schildering over te slaan. Het zal dus geen mooi portret worden zoo hoor ik hem reeds in alle nederigheid vragen. Wees gerust, we zullen ons best doen het trouw gelijkend te makenwe hebben u sedert eene reeks van jaren naauwlettend gadegeslagende slotsom van den indrukdien gij op ons maakletwas altijd gunstighoe meer we u leerden kennendes te meer genegenheid hebben we voor u opgevatdes te meer verheug-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 128