gint de gastheer weder Ook lijding van huis? Ja, Mijnheer; u moet wel de complimenten hebben. Algemeens regel: de ouders laten altijd de complimenten ma ken aan de kennissen, die hunnen zoons beleefdheden doen. En hebt gij gunstige berigten? Ja, Mijnheer. De gastvrouw, die geheel en al moeder is, meent nu den draad gevat te hebbenwaarmee de tong in beweging gehragt kan wordenen vat op hare beurt het woordKunt ge er u nog al in schikkenzoo ver van uwe ouders te zijndeed de eerste brief u niet geweldig aan? Neen, Mevrouw; ik was al twee jaren op cene kostschool geweest. Hier gaat den gastheer een licht op hij twijfelt niet of 'tzal nu lukken den Jonker aan 'tpraten te krijgen.Zoo, zegt hijen waar hebt gij schoolgelegen? Te A. bij Mijnheer 15. En had gij het daar goed? Ja, zoo wat Mijnheer, het eten was er slecht. Algemeens regel: Op alle kostscholen is het eten slecht. Een lange pauze nogmaals een en weder een zij beginnen zich schielijk op te volgen, zij vloeijcn zelfs inéén, en de gastheer is regt blijde, indien er inmiddels andere bezoekers komen, waaraan hij zich moet toewijden; zijn geweten is dan gerust, wanneer hij den armen jongeling zitten laat, die zeker inmiddels denken moet: «wat is dat uitgaan toch prettig!" O we hebben vaak met innig medelijden den Kadet in diens eerste studie-jaar beschouwdééns in de drie weken mag hij gedurende 2l uur uitindien er ten minste in al dien tijd op zijn gedrag en vlijt niets van belang viel aan te merkenen heeft hij te Breda geen intime kennissen of betrekkingen dan is de boven beschreven visite zijne eenige uilspanning. Mij dunkt hij moet regt blijde zijn, wanneer die uitspanning, welke veel van eene marteling heeft, voorbij is; hij moet bij zijne t'huiskomst behoefte hebben, eens met een zijner mak kers te vechten en te ravottenten einde zijne onnatuurlijke deftigheid af te schuddenhij moet zich gestemd voelenPiet of Klaas een flinke rammeling te geven. Zijne blooheid, zijne weinige spraakzaamheid in den omgang met vreemden zijn hem

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 135