59 doch zoo schielijk kan gene niet door dezen vervangen worden of de Kadet heeft zich de vrije seconden ten nutte gemaakt I om over de tafels en banken heen te vliegen, en Piet op zijn rug te springenof Jan met een slappen zakdoek te zweepen of Gerrit een dobbertje te zetten. Die roffel voor 't eindigen der les doet ons dikwijls denken aan het morgenschot in 'tkamp. De kanonnier der frontwacht is daar de man, die despotisch over den slaap van duizenden gebiedt. Zoo lang hij zwijgt, heerscht over 't geheele kamp eene doodsche stiltealles ligt in diepe rust verzonken, de linnen tenten schijnen ledig te zijnnergens ontwaart men de minste be weging. Doch naauw heeft hij aan 't riempje van zijn slag hamer gelrokken of bom daar weergalmt zijn bronzen stem door de lucht, trommen en horens kondigen als zijn echo den dageraad aanen als ware zijn slaghamer-riem aan de ooren van alle slapers verbonden geweest, ontwaken zij eensklaps: duizenden van vrolijke stemmen heffen bun leven dig gejoel aan, de Fouriers schreeuwen luide: lentwachlen jenever halen!" alles loopt en giert en krioelt bedrijvig en lustig dooreenieder haast en rept zichzelfs de droome- rigsle suffert wordt meegesleept. Nu 'l is geen wonder, dat de Kadet op 'tvernemen van die roffel haastig zijnen van 't zitten stijf geworden ledematen door vliegen, springen en rennen hunne vroegere lenigheid hergeeft; slechts vijf minuten heeft hij tijd, en een nieuwe roffel kondigt een nieuw begin aan. Aldus loerende, gymnastiseerende en exerceerende verdwij nen de nuehteren gelaatstrekken en de gedwongen houding schielijk en naauw drie maanden Kadet ziet onze nieuweling er reeds als een geheel ander wezen uitde schoolknaap is afgestorven, de krijgsman ontwaakt. Breng hem op eene groote parade, en hij zal als een oud gediende mee manoeu vreeren en defileerenzet hem tegenover eene barricadeen ik geloof waarachtigdat hij haar flink bestormen zal. Van dit oogenblik af, is de nieuweling verdwenen, en ofschoon tot ons leedwezen zijne oudere makkers hem het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 139