43 vollen pligt vervulde zulk een loon overwaardig. Wanneer cén hunner zulk een loon verwerft, verheugen wij er ons even zeer overals wanneer er eene groole Officiers-promotie in de courant staat. En wat maakt het den Onderofficier zoo moeijelijk? Juist en voornamelijk de verkeerde beoordeeling der Kadets. Deze toch beschouwen hem als een aanbrengereen bespiedereen verklikker; als iemand, die er zich een feest uit maakt, een Kadet te snappen. Daarom achten zij hem niet, daarom zoeken zij hem op alle mogelijke wijzen te misleiden; ja, ik moet het lot mijn leedwezen erkennen het is doch gelijk ik vertrouw maar ééns gebeurd, dat een Onderofficier iets van een lvadel gerapporteerd haden dat die Kadet zich niet schaamde om niettegenstaande zijn schuldbesefhem het ge rapporteerde feit te heeten liegen. Dit verwondert mij temeer, omdat het zoo geheel en al strijdt tegen onze ridderlijke be stemming. De strafwelke een Kadet om eene nietigheid ondergaatonteert hem nietdie straf wordt hem opge legd tot handhaving der ordeen wanneer zij ondergaan is is het feit in onze oogen uitgewischt; maar een leugen is eene smetwelke met geen vlekbalmet geen chloorwaler uit het hagelwitte krijgsmansklecd gewischt kan worden. In belangrijkein ernstige zaken zou hij zich en zóó behoort het liever een kogel door den kop laten jagendan zijn ridderlijk geweten met een leugen te besmettenmaar wan neer het kleinigheden tegenover een Onderofficier geldt, zou hij de leugen geoorloofd achten? O! hij die zich daaraan schuldig maakte heeft er nooit ernstig over nagedacht; want ik houd mij overtuigd, dat hij dan liever eene provooststraf ondergaan zou hebben dan den Onderofficier voor te liegen. Die Onderofficier ziel u later met de épaulet pronkenhij zal dan welligt nog onder uwe hevelen dienenhij moet u dan achten, want zonder achting kan de ware ondergeschiktheid niet bestaan; doc^i hij herinnert zich, dat gij eens loogt om hem den schijn van een valsch rapport-maker te gevenen u-zelven van straf vrij te pleiten

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 143