40 denkbeeld van ile ouderlijke keuken le doen opvallen. Ik wensch icderen Kadet toedat hij als Officier nooit slechter etedan tijdens hij op de Akademic was, en verzeker hem, dat indien hij dan van zijn traktement leven moet, en op zijne kamer van den kok eethij menigmaal zijn ouden vak Behkel terug zal wensehen. De Neêrlandsche Kadet brandt van verlangen om hij 'texerceeren als guide, sectie-, pelotons- of bataillons- kommandant, als adjudant of onderwijzer op le treden; dit valt hem echter gewoonlijk tegen, wijl hij dan ondervindt hoe veel verschil er tusschen theorie en praktijk bestaat. Immers, hoe goed hij theoretisch zijne pligten kentwanneer hij voor "teerst praktisch optreedt, staan hem de handen verkeerd, en vurig wenschendc zijne zaken goed te doenergert hij zich dan wel eens ten onregte over de vele aanmerkingen en tereglwijzingon die hem gemaakt wordenen welke hij aan vit- en bedilzucht toeschrijft. Na eenigen lijd krijgt hij den slag beet, dien hij, tamelijk voldaan over zich-zelven, reeds veel vroeger meende te hebbenen ofschoon dan nog verre van een ervaren drilmeester te zijndoet hij zijne zaakjes goed en flink. Hij is vol ijver en lust bij 't bestudeeren der Militaire vakken, vooral zoo lang zij nieuw voor hem zijn. Gelukkig de onder wijzer, die bij 'tbehandelen van lakliek of krijgsgeschiedenis een treffend voorbeeld van moedbeleid en zelfopoffering met gloeijende kleuren kan voordragen hij heeft den gevoeligsten draad van het van geestdrift ziedend Kadetten-gemoed in han den en kan er zeker van zijndat zijne schildering een on- uitwischbaren indruk op dat gemoed le weeg gebragt heeft; een indrukdie laterwanneer de gewezen Kadet op het slag veld mag optredende ingesluimerde geestdrift wekt en hem tot naleving der in zijn geheugen herlevende voorheelden aanspoort. In de les gedraagt hij zich ordelijk en goed, al let hij niet immer met evenveel inspanning op de behandelde zaken hij zijne makkers neemt hij echter gaarne den schijn aan van nimmer te werken. Die schijn is soms ook werkelijkheid,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 146