verre van dit als den toetssteen hunner toekomstige bruikbaar heid te beschouwen. «Maar is het dan nog niet genoeg," vraagt mij welligt een onzer aanstaande Officieren, «dat wij gedurende vier jaren met onverdroten inspanningmet on vermoeide vlijtden inhoud van zoo vele geleerde en door wrochte cursussen geslikt hebbenkomen we dan nu nóg niet beslagen ten ijs?" Al het geleerde goede vriend, was voor bereiding, en van den geestdie u bezielt, zal hel afhangen, of het u als hallast dan wel als kostbare lading zal dienen. Ge wilt Officier wordenwees vóór alles Soldaatdat wil zeggen: wees het met hart, en ziel, met lijf en zin, van top tot leenhecht aan uwen soldatenstandals het klimop aan den eikhecht aan het wapen uwer keusals de jeugdige dweepster aan haren minnaarhecht aan het vaandel, waarop gij den eed aflegt, als de leeuwin aan hare jongen. Laat. vrij de bankier speculeeren en agioteeren om zich te verrij ken; laat vrij de advocaat dringen en wringen, kuipen en kruipen om eene plaats in de Tweede Kamer te verwerven laat vrij de kapitalist sjouwen en bouwen om zijn vermogen te verdubbelen; blijf gij inmiddels aan uwe nederige plaats in het opsluitend gelid vastgenageldbehelp en bekrimp u om met uw gering inkomen te volstaanvorm goede soldalen en wakkere strijders; hard uw ligeliaam en ontwikkel uwen geest; acht u gelukkig den soldatenstand lot den uwen ge kozen te hebbenen daardoor waardig geoordeeld te zijn den bankierden advocaatden kapitalist en heel de rataplan te beschermen en te verdedigen. Wordt eens de alarmklok geluid; laat eens het vijandelijk kanongebulder zich donderend hoorenschudt eens de maatschappij op hare grondvesten die toeli in vele landen sinds jaren ondermijnd zijn; dan moogt ge fier en krachtvol, moedig en goed toegerust uil uwen nederigen schuilhoek te voorschijn snellende muscli is dan arend gewordende geketende bulhond rukt zijne kluisters los om het erf des geliefden meesters te verdedigende mis kende soldenier wordt dan een gevierd beschermer. Schoon is het doelfier de bestemming van den soldatenstanden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 152