S3 waardig gekeurd le zijuin dien stand reeds op uwe jaren eene eervolle en gewigtige plaats in te nemenis wel waard dat gijom dit op eene degelijke wijs te doen al uw krachten zoo geestelijke als zedelijkeinspantdat gij van vele genoegens afstand doet; dat gij met nooit verslappenden ijver aan de vorming van uw soldalenkarakter arbeidt. Aan uw soldalenkarakterzietdat is lietwat ik u vóór alles toewensch; dat is het, wat uit geen boeken le krijgen is; dat is het, wat ge u zeiven geven moet; dat is de toetssteen van uwe aanstaande bruikbaarheid. Maar al is het uit geen boeken le krijgenal ben ik innig overtuigd dat uw geest meer dan de mijne werkzaam moet wezen, om dat karakter te grondvesten; al weet ik, dat daden en geen woorden de grondstoffen dier vorming zijnik weel ook dat het soms goed is de aandacht van den jeugdigen krijgs man op de vereischten van dat karakter tc vestigenten einde hem aan te sporen tot ontwikkeling van zijnen echten soldaten- aard orde, krijgstucht, geestdrift, liefde voor zijnen stand, gegrondvest op liefde voor zijnen Vorst en zijn geboortegrond. Tot ontwikkeling van dien aard, moogt ge u wel getroosten eene dosis Ilolloway-pillen (1) te slikkenmaar bovendien wil ik u nog een ander middel toedienen. Verzei mij dan naar de kazernega gerust mede zoo als gij daar zijt, in uw mouwvest; maar poets het eerst wat zorgvuldig af, de soldaat moet zien, dat zijn aanstaande Officier een voorstander van zindelijkheid is, hij zal zich dan later des te gewilliger onderwerpen aan de eischenwelke deze in dit opzigt aan hem doen moet. Zie zooga nu medege zijt er welligt nog nooit geweest; op uwe wandelingen door Breda hebt ge u nog nooit verwaardigd een bezoek aan het soldatenverblijf te brengendoch 'l is waar ookwie zou er uw pasje afteekenen Nudat's al weer een voorregt van (1) In potjes en doozen te bekomen bij de Erven Doouimais te 'sGravenhage onder den titel van: Ilolloway-pillen voor een jong Officier, of wenken aan mijnen broeder bij zijn verlaten der Koninklijke Militaire Akademiedoor J. G. J. Kempees. Noot van den Zetter.)

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 153