37 de Sergeanten in de weer zijn om alles tot spoed aan te zetten hij wil, dat de kompagnie aangetreden sta, als de Officie ren komen. Nog tien minuten, en al onze slapers en droo- mers van daar even staan van lioofd tot teen gewapend wakker en lustig, krijgshaftig en strijdvaardig op nadere be velen te wachten. Wij mogen er niet voor inslaan, dat het in iedere kazerne zoo vlug en geregeld gaan zou; maar toch, wij hopen het en waar het zoo niet ispleit het weinig voor de Officieren. «Maar wat hebben die er meê te ma ken," vraagt ge welligt in uwe onschuld, «zij waren er toch niet bij toen het alarm geslagen werd, en er wordt toch niet van tijd lot tijd eigenoefening gehouden in het nutte loos alarmeeren van den troep?" Neen, dat behoeft ook niet zoo zeer, ofschoon het een enkelen keer geen kwaad kan. Doch wij hebben een ander eenvoudig middelen dat middel voert mij weder tot een der hoofd-vereischtcn van 'tware soldatenkarakteroude. Kijk, indien de geest van orde niet zoo diep in de kazerne doorgedrongenen er niet zoo vast geworteld wasindien niet voor ieder de lijn zijner pligten vooruit was afgebakend; indien niet ieder soldaat zijne klee ding en wapeningstandvastig op dezelfde plaats en in de zelfde orde, in bruikbaren staat geborgen hield; ge zoudt dan lang te vergeefs de alarmtrom zoekenge zoudt haar vruchteloos doen roerenal stond gij op de plaats te stamp voeten en te vloekenal vloog het heele kader razende en tierende trap op, trap af; al brandde inmiddels de halve stad af, of al drong de vijand ook in dien lusschentijd de kazerne binnentoch zoudt gij den Iroep niet onder de wa pens krijgen, en wanneer déze onder de wapens kwam, zou er aan zijne slagvaardigheid gewis veel, zeer veel ontbreken. De Officier nu is verantwoordelijk dat hier niets aan ont- breke; zijne eer, die van het Regiment is er meê gemoeid, en wil hij hiervoor zorgendan moet hij er der soldaten op voeding altijd en overal naar regelen. Ik heb dit voorbeeld gekozenen zou er honderd even sprekende kunnen aanhalen; doch ik vertrouw, dat dit ééne

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 157