B8 voldoende zal wezen u een juist en helder begrip der on vermijdelijke noodzakelijkheid eener sliptein alles door stralende, steeds gehandhaafde orde te geven. O! mor niet, wanneer voortaan vele zakendie met dit noodzakelijk be ginsel van orde in een onafscheidelijk verband staan, u klein geestig en lastig voorkomendeins niet terug voor de moeije- lijkheiduwe eigene en uwer soldaten natuur tot die orde te plooijen; verzuim niets, wat daartoe eenigermate kan bij dragen; handhaaf haar streng bij al uwe militaire hande lingen; noodzaak dus den soldaat altijd en overal tot orde en stiptheid geef zelf hem er het voorbeeld van daardoor, en daardoor alléén komen wij tot dit noodzakelijk resultaat eene voortdurende slagvaardigheid. Ilier bragt ik u nog maar hij een zwak troependeel in de kazerne; maar wat zou hel dan niet zijnwanneer wij ons naar hel bivak eener zamen- gestelde Divisie begavenof wanneer wij ons in onze ver beelding verplaatsten bij den teruglogt van eenig geslagen legerkorps Hoe zou hiervan met éénige mogelijkheid iets te regt gebragt kunnen worden indien niet de soldaat in al zijne handelingen aan dien heilzamen geest van orde gewend was, welke hier het eenige redmiddel voor 'tgeslagen leger korps is? In tijd van oorlog gaat er bij den krijgshafligsten troep nog 50 pet. van zijnen geest van orde verloren en indien ge bedenkt hoe veel er toch nog over moet blijven, om dien troep aan zijne bestemming te laten voldoen dan kunt ge zoo wat beseffen hoe veel er in tijd van vrede van dat krijgers-element aangekweekt moet worden. Defdfej. nu nimmer meer: «ja, bij zulke groole zaken is orde nood zakelijk, maar bij sommige kleinigheden kon men haar missen,-- of er een beetje van laten glippen." Gij hebt dan zeker nooit over 's menschen tweede natuurde gewoontenagedacht neenindien gij de orde niet als beginsel van alle militaire handelingen huldigt, zult ge nooit goede soldaten vormen; ge zult zelfs het goede, door andere Officieren gesticht, be derven en verknoeijen. Wees dan nóg zoo knapwees door kneed in de wiskunde, wees historicus tot in uw ruggemerg,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 158