(H krijgstucht naauw verwant isdat zonder haar geen degelijke troepen denkbaar zijn: dal denkbeeld is dunkt mij grootseli genoegom alle krachten van geest en van wil in te span nen tot het onderhouden en aankweeken van zoo heilzaam eene soldatendeugd. Ge houdt veel van formules, hé? Nu, indien we door eene formule de kracht van een leger moesten voorstellenzouden wij als factoren opnemende getalsterkte de geoefendheid der troepende degelijkheid der Officieren en hel genie des Opperbevelhebbersals exponent van hun pro duct zouden wij de krijgstucht der troepen nemen. Tot het onderhouden van die tucht moeten dagelijks alle handelin gen des Officiers medewerkendaarom moet hij zelfs bij de geringste diensldétails vorderen en naauwlettcnd toeziendat alle bevelen met stiptheid en zonder tegenspraak onmiddellijk worden uitgevoerd; daarom moet hij-zelf het toonbeeld van ondergeschiktheid aan zijne meerderen wezen; daarom moet hij zijne hevelen met klem en nadruk geven. liet. verdriet ons wel eens, wanneer bij uitzondering een Kadet als in structeur in de pelotons-school flaauw en slaperig vóór zijn peloton staatzwak kommandeerl en slecht toeziet of zijne kommando's goed uitgevoerd wordenof wel op Jan-salie- toon de feilen verbetert. Wanneer hij dit als Officier doet en dit zal hij doen indien hij 't als Kadet niet beter leert schiet hij te kort in zijne verpligtingen ook hier hoort klem en nadruk, vuur en ijver, geestdrift zelfs voor eene instructie, welke hem kleingeestig moge toeschijnenmaar welke voor de degelijke opleiding des soldaten van het grootste belang is. De geoefendheid des soldaten in de pelotons-schoolde naauwkeurigheid en éénheid waarmee hij hier de handgrepen en bewegingen uitvoert, hebben nog nooit eenen veldslag doen winnendat is waarmaar die naauwkeurigheidstipt heid en éénheid worden aldus zoetjes aan de grondstoffen van des soldaten karakterzij geven hem eene fiere en achting ge biedende houdingvertrouwen op zijn wapen zucht tot orde en daarom kweeken zij in de militaire opvoeding werkelijk eenen goeden geestdaarom sticht de Officierdie hierbij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 161