u Schouderophalend zullen zij van onze taktici zeggen: «'lis makkelijk in de studeerkamer te bepalen; dan plaats ik hier eene batterij ik laat daar stormloopen, ginds laat ik tirailleurs uitzwermen en verder laat ik de reserve oprukkenop dit punt vorm ik carrésop ddt laat ik mijne kavallerie char geeren en alles over hoop werpen. De kunst is het van den soldaat gedaan te krijgen." Wij, die den oorlog niet dan bij naam en uit de boeken kennen, wij hechten daar met moeite geloof aan we hebben ons vaak aangewendin den soldaat den mensch te vergelenwe zijn zoo gewoonhem op onze wenken te zien volgendat we hem ons als een werktuig voorstellen; en bovenal, in de krijgsgeschiedenis troffen we zelden voorbeelden aan van ondernemingendie mislukten, omdat de soldaten weigerden haar te volvoeren. Doch de Officieren die door zulk eene weigering getroffen werdenwachtten zich wel van haar aan de vergetelheid te ontrukken, wijl juist die weigering lam tot schande strekte. Daarom en daarom alléén kwamen die lijdingen niet tot ons. Wat moeten wij dan doen om zulke schandelijke feilen te voorkomenom in de geschiedrollen van het Neêrlandsche leger nimmer zulke scliandbladen toe te laten Het middel is heel eenvoudigwe moeten reeds in vredestijd geheel en al soldaat wezenen wanneer we dat met hart en ziel zijn, zal het ons ook onmogelijk wezen, de eigéntlijke vor ming der aan onze zorg toevertrouwde soldaten te verwaar- loozen. Een vast karakter en eene onbuigzame zielskracht, eer en geregtigheidzedelijke moed en dapperheidorde en krijgstucht zijn en blijven steeds de glansrijkste eigen schappen van den waren soldaaten kunnen door geene ta lenten door geen geleerdheid vervangen worden. Haal uit deze zinsnede vooral geen geringschatting van hetgeen gij ge leerd hebtdenk daarom nietdat dit voorlaan verwaarloosd mag wordenalleen wanneer echte soldaten-geest met dege lijke militaire kunde gepaard gaat, voldoet de Officier aan zijne eervolle roeping. Of de landbouwer zijnen akker al omploegt, maar er geen zaad in strooit, bet baal hem niet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 164