of hij op den niet-beploegden grond ook de heerlijkste zaad korrels werptliet is al vergeefsde akker moet omge ploegd, bemest, bezaaid en van onkruid gezuiverd worden, en dan weigert de goede God ook nimmer de groeikracht dan zorgt Hij bij afwisseling voor verfrisschende regens en zacht broeijende zonnehitte. Zoo ook in onzen stand; aan 'tleeren hebt gij vooreerst tijd genoeg besteed, ge zult daar later van zelf op terug komen werk nu met onvermoeide inspanning aan uwe zedelijke vorming als krijgsman en be denk, dat het zijné moreele eigenschappen zijn, die den cham pagne moeten doen mousseeren. Ge wilt Officier worden, wees vóór alles soldaat! Het wordt des te noodzakelijker u dit luide toe te roepen, en uwe aandacht opzettelijk op de vereischten daarvan te vesti gen naar mate de vrede langer voortduurt. De oude vete ranen uit een vroeger óorlogstijdvak, die banier- en fakkel dragers van echten militairen geest, steken, de één voor, de andere na den degen open verdwijnen meer en meer uit het leger. Vroeger plantten zij door hun voorbeeld en invloed, door de bekendheid hunner ervaringdien geest op hunne jeugdige volgers overdie ondanks hen-zelve meêgerukt wer den zullen wij nu met iederen veteraandie in den grafkuil wordt neergelaten, een deel van dien kostbaren geest begra ven? Arm Nederland, gij zoudt het duur bekoopen; de eerste aanval op uwe onafhankelijkheid zou de vernietiging van uw volksbestaan ten gevolge hebben geen militaire kundehoe groot en algemeen ookzou dit kunnen verhoeden. Eene onneembare vesting is een kunstgewrocht van krijgskennis zonder verdedigers gelatendekt zij echter nietsmet laffe verdedigers onder een zwak en onkundig Opperbevelhebber dekt zij weinig, zelfs zeer weinig; alleen wanneer de Opper bevelhebber een waar en flink soldaat is die militaire kennis aan echten soldaten-geest paartdie Officieren en manschap tot stipte pligtsvérvullingtrouwe volharding en nimmer wan kelenden ijver weet aan te sporen die over den goeden wil zijner verdedigers beschikken kanomdat die wil door hunne

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 165