DE SEINEN VOOR HET TIRAILLEEREN. Daar het lirailleeren der Infanterie hij de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren menigvuldig te pas komt, is het ongetwijfeld van groot belang dat de Onderofficieren en Soldatenmaar vooral de subalterne Officierengoed hekend zijn met de seinen voor de verspreide rechtwijze. De Officieren tochdie achter de tirailleurlinie met hare leiding belast zijnmoetenom hunne laak goed te kunnen volvoerendeze seinen even goed verslaan als de kommando's in de gesloten stelling, anders beleekent hunne leiding niet veel; ze zijn dan even zeer mis plaatst als de kippige stuks-kommandant bij zijnen zesponder. We hebben daarom vroeger reeds bij de leiding der Infanterie- oefeningen in het Kadelten-kamp een praktisch hulpmiddel aangewendwaarvan de Soldaat zich vaak tol het verstaan en onthouden der seinen op den hoorn bedient, namelijk: het maken van woorden op die seinen. De ondervinding leerde ons dat dit hulpmiddel aanbeveling verdient. Onder het maken van scherpe patronen in het laboratorium waren de Kadels door gaans goed lot zingen gestemd; er bestond toen nog niet, gelijk thans onder hen cone zangvereeniging Orpheus, anders zouden wij zeker liever lot de hoorders behoord hebbendoch het geliefkoosde deuntje: De boom siond in de schaduwé.' enz." hadden we reeds lang genoeg aangehoord, en we waren dus zoo vrij de leiding van den zang op ons te nemen. Eerst zongen we ieder sein voor, de Kadets zongen hel in koor na; er was wel soms een enkele brombeer onderdie den toon niet regt vatten konmaar die werd door de anderen meegesleept, en zoo waren er in vier uren tijds een duizendtal patronen ge reed (want op de maat der muzijk gaat dit werk Hink vooruit), en toen 's anderen daags bij gebrek aan hoornblazers de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 167