70 van Mcjufvrouw X of Mejufvrouw Y heen te ziendie en profond négligé daarachter staat, en cffentjes haar oog, tusschen de franjes der valgordijn door, op dc voorbijgangers rigt. Bij 't verlaten der studie-stad is hun geest volstrekt niet neer gedrukt in tegendeelzij halen ruimer ademnaar mate zij zich verder van haar boekengeur verwijderenwant hoeveel nuttigs zij uit die boeken ook leerdendat leeren ging met eene opsluiting gepaarden deze mag heilzaam wezen aangenaam is zij niet. Eerst wanneer zij buiten de poort, over de laatste brug der vesting gekomen zijn, en de bajonet afgeslagen hebben, voelen zij de uitgestrektheid van hun geluk het examen is achter den rughet meer praktisch soldaten leven in 't verschietdat's kost voor krijgsliedenen daarom marschecren zij onder gezang en gejuich naar hunne bestem ming: de Oosterhoutsehe heide. Hier zijn een dertigtal tenten geplaatst, wier sneeuwwit linnen vrolijk tegen dat mulle heizand afsteekt, waarop de Kadet zich zoo gaarne na vol- bragten arbeid uitstrektomal droomende van gevaren en grootheid, krijgsroem en lauweren, met den rook zijner cigaar de wolken des hemels na te bootsen. In dat kamp is hij als in een paradijs geplaatst; daar moet wel druk en veel gewerkt wordenmaar toch is hij daar een dier weinige menschen die uit de volheid huns harten zeggen kunnenik ben gelukkig." Zonder zorgen leeft hij daar bedrijvig maar lustig voortkalm is zijn geestopgeruimd zijn gemoeden toen hij voor 't eerst een oog op zijne eenvoudige linnen verblijf plaats voor zes weken sloeg, gevoelde hij in zijn binnenste iets van 'tgeen de kruisvaarders op het gezigt van Jerusalem bezielde. Spreek cenen Kadet van het tegenwoordige vierde jaar over het kampgij zult ziendat zijn oog begint te schitteren dat zijn mond zich tot een vrolijken glimlach plooit, dat hij niet kan eindigen met er van te vertellenspreek er hem alle dagen overen ge zult ziendat alle dagen hetzelfde plaats beeft. Spreek hem over den omgang met zijne kame raden aldaarof hij veel van allen hielden gij zult zien

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 172