De vierde is eene totale zonsverduistering- in den namiddag van 28 Ju 1 ijZij is zigtbaar in geheel Europa, in eene kleine N. W. helft van Asië en in N. Amerika. De schaduw der maan bereikt de oppervlakte der aarde in een punt van de W. kust van N. Amerika in Nieuw-Norfolkloopt van daar noordelijk en oostelijk door N. Ame rika heen, benoorden de Iludsons-baai om, door de Baffins-baai, over Groenland; van daar gaat zij rakelings benoorden langs IJsland heenbereikt Noorwegen en Zwedenraakt aan de noordpunt van Denemarken, gaat over de Oostzee, doorloopt een gedeelte van Duitsch- land, Polen en Rusland, bedekt voor een oogenblik de Zee van Asow, en verlaat de aarde aan den oostelijken oever der Kaspische Zee. De 'lsL« raking der schaduw aan de W. kust van N. Amerika heeft plaats, als het te Amst. is 1 u. të m. nm. Alsdan komt de zon in Nieuw-Norfolk geheel verduisterd op. liet midden der alge- mcene verduistering heeft plaats op den middag voor een punt van Groenland, als het te Amst. is 2 u. 40 m. nm. Het einde dei- totale verduistering aan de O. kust der Kaspische Zee heeft plaats, als het te Amst. is 5 u. 59 m. nm. dan gaat de zon voor de Kaspische Zee geheel verduisterd onder. In ons Vaderland zal men de zon over de noordzijde ongeveer 0,9 van hare middellijn verduisterd zien. liet begin aan den westrand, ter regterhand van den aanschouweriets beneden het midden der zonneschijf, ten 2 u. 26 m. nm.de grootste verduistering ten 5 u. 51 m. nm.het einde aan den bovenrand ter linkerzijde ten 4 u. 56 m. nm. Tijdens de grootste verduistering zal het daglicht alhier slechts een zesde van zijne gewone sterkte hebben. Het begin van al deze verschijnselen voor de aarde heeft plaats bij hel begin der algemeene verduistering ten 12 u. a4 m. nm. het einde der algemeene verduistering ten 5 u. 11 m. nm.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 27