INRIGTING VAN HET ONDERWIJS. Wat zou wel de beste Militaire Akademie zijn? Onge twijfeld die, wier lessen voor ons leger hier te lande reeds sedert eene reeks van jaren gesloten zijnhet oorlogsveld. In deze school vormen zich de bekwaamstedegclijkste meest praktische en dapperste aanvoerders; wij benijden hen, die in de gelegenheid waren, zich hare lessen ten nutte te ma ken hun examenwaarin de vijandelijke Bataillons als niet malsche examinators fungeerdenen waarin deze of gene te verdedigen redoute het zwarte hord vervingwekte vaak onzen naijver, maar, zoo lang zich de gelegenheid niet opdoet om dit af te leggenrest ons nietsdan er ons op voor te bereiden. Dit is het doel der Militaire Akademie; beant woordt zij daaraan? Men vrage dit aan de Krijgsoversten onzer Oost-Indische landmagl; dadr hebben reeds vele kweeke- lingen onzer krijgsschool gelegenheid gehad, de krijgskennis toe te passenwelke zij hier theoretisch opdedenen de proevendie zij van hunne praktische bruikbaarheidhunne bekwaamheid en hun doorzigt gavenstrekten hunner op leiding lot eer. Intusschen tot het verkrijgen dier krijgs kennis wordt veel vereischt; daartoe zijn vele en velerlei voorbereidende wetenschappen noodig; juist deze zijn het, die in de achting der alleen praktisch gevormde soldaten niet hoog aangeschreven staanen wanneer zij een ongunstig oor deel over het krijgskundig onderwijs vellen, beroepen zij zich dan ook gaarne daarop. Zij vergelen hij hunne oordeelvel ling, dat die hulpwetenschappen slechts middel, en niet doel zijn. «Wat heeft," zoo roepen zij vaak, «de Infanterie- Officier met zoo veel wiskundemet zoo veel geschiedenis met zoo veel taalkennis te maken? Zij komen hem in zijne

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 44