eigenllijke dienstbetrekking nimmer te pas." Toegegeven ofschoon T ons voorkomt, dat de Luitenant goed wiskunste naar moet wezen om zich buiten schulden te houden; maar ge zult het'toch niet onnut vinden, dat hij b. v. met Versterkingskunst en Taktiek grondig bekend zij? Wel nu, om die goed te leerenzijn de beide eerste vakken hem on misbaar; dit ondervonden die Officieren van ons leger, welke vroeger van wis- en geschiedkundig onderrigt verstokende beoefening van Fortificatie en Taktiek ten gevolge van later gemaakte bepalingen bij de hand moesten nemenen dat taalkennis een voornaam vereischle in ieder Officier isdit zal gewis niemand loochenendie ooit over den oorlog na gedacht heeft. Doch er is meer: in den stand, welken de Officier in de maatschappij bekleedt, is het van 't grootste gewigtdat hij eene wetenschappelijke vorming bezitte bij de vele eischenwelke men aan hem doen kanbij de vele omstandighedenwaarin hij geroepen kan worden zelf standig te handelenis het noodzakelijkdat zijn oordeel goed ontwikkeld zij; en dit bewerken juist v:>or een groot deel die zoogenaamde hulpwetenschappenwanneer zij goed onder- wezen worden. Het ontbreekt, ons aan ruimteom in een Jaarboekje dit onderwerp grondig- uit één te zetten, doch we achtten het toch noodzakelijk, deze weinige woorden voorat te laten gaan aan de beschrijving der inrigting van het krijgs kundig onderwijsopdat nietdoor den slecht ingelichte een voorbarig oordeel geveld wordewanneer hij zien zal, hoe veel tijd en zorg er aan die hulpwetenschappen besteed wordt. Dit kan hij zien in de tabellen A en B achter dit Hoofdstuk gevoegdwaarin we de uren tijds opgegeven hebben, welke, gedurende de wintermaandenwekelijks aan de verschillende vakken van onderwijs besteed worden. Gedurende de voorjaars-, zomer- en najaarsmaanden blijft dit nagenoeg hetzelfdemet dit voorname verschil, dat de meerdere tijd, door de langere dagen opgeleverd en op 't onderwijs van sommige vakken bespaard, hoofdzakelijk besteed wordt aan de exercitiën voor de verschillende wapens; dat dan de Kadets, die zulks

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 45