rle rivier de Mark genoegzame gelegenheid op. De exercitiën met het scheepsgeschut worden verrigt in eene le dien einde vervaardigde overdekte scheeps-batterijwaarin zich de ver schillende soorten der meest in gehruik zijnde vuurmonden bevinden. Verder wordt hun praktisch onderrigt gegeven in 't ohserveerenen in het opnemen van terrein voor zee kaarten; en binnen 's kamers worden zij geoefend in het knoopen en splitsenen hekend gemaakt met de verschillende soorten van touwwerk en blokken. Men is reeds begonnen met bet leveren van enkele modellen, zooals b. v. de door snede eener scheeps-sloommachine, het spil van een brik, enz. en 'tis le verwachten, dal deze, bij eene duurzame vereeni- ging van 't Marine-Instituut met de Akademie vermeerderd zullen worden met dat groote tal van voorwerpen in nalura waarmee de Adelborst zich bekend moet makenen wier bloolc aanschouwing veel meer duurzaam nut sticht, dan eene uren lange beschrijving b. v. van ieder blok een stuk; van elke soort van zeildoek, een lap enz. Terwijl wij dit schrijven, worden er maatregelen beraamdom den Adelborsten te leeren paardrijdenwaartoe evenwel vooralsnog het aantal paarden bij de Akademie ontoereikend is niettemin heeft het studie-jaar Marine aanvankelijk reeds 's Woensdags en 'sZaturdags mid dags één uur rij-les. Op welke wijze gedurende den kamptijd der Kadclshet praktisch onderwijs der Adelborsten geregeld zal worden, is nog niet in alle opzigten bepaald. Men mag het er waarschijnlijk voor houdendat zij een kruistogt op een van 's lands vaartuigen doenen een korten tijd kam peeren zullen, om zich in het schieten en werpen le oefenen. Op den eersten Maandag van Junij betrekken de Kadels der heide hoogste studie-jaren het kamp in de nabijheid van lïreda hetwelk als hunne voorname praktische leerschool le beschouwen is', en zes a zeven weken duurt. De oefeningen hebben daar geregeld 's morgens van C lot II uren, en 's na middags van lot 8 uren plaatsen daar ieder Kadet het kamp twee maleneerst in zijn derde en daarna in zijn vierde studie-jaar, betrektworden de werkzaamheden zoodanig inge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 55